Obiektem pożądania narcyza jest jego idealny wizerunek, status, ponadstandardowe traktowanie. W przypadku psychopaty jest to władza: on nie musi być widoczny, ale ma rozdawać karty. U psychopaty bardziej niż u osoby narcystycznej wygumkowana jest empatia, a jest ona przecież jednym z ważnych aspektów inteligencji emocjonalnej. Narcyzi potrafią być empatyczni, ale na poziomie poznawczym, czyli mogą nauczyć się interpretacji mowy ciała i rozpoznawania co czuje druga osoba, ale nie do końca czują to na poziomie psychologicznym. Psychopaci są nastawieni na władzę, widać też elementy makiawelistyczne, czyli po trupach do celu.
Jak psychopaci funkcjonują w firmie?
Oceniają, kto jest ważny, na kogo mogą wywierać wpływ. Taka osobowość może nam się podobać na początku, może nas oczarować krótkookresowymi działaniami. „Jaki on jest odważny!”, „Jak on rekomenduje dużo rozwiązań!”, „Z jaką werwą negocjuje!”. I rzeczywiście, na krótką metę mają ciekawe pomysły, ale psychopaci docelowo nie potrafią niczego zbudować, manipulują ludźmi, żeby osiągnąć cel, a na koniec zostawiają po sobie spaloną ziemię. I to dla organizacji jest bardzo niszczące. Taka osoba może storpedować nasz PR, rozłożyć na łopatki ważne projekty i spowodować, że będziemy potem latami zamiatali brudy pod dywan.
Jak więc nie wpuścić osób z cechami osobowości ciemnej triady do firmy?
Brian Tracy, ekspert zarządzania zasobami ludzkimi, powiedział kiedyś, że skuteczny szef bardzo długo rekrutuje i szybko zwalnia. I to się może odnosić do mrocznej triady: narcyzmu, psychopatii i makiawelizmu. Dlatego firmom proponuję włączać długie procesy rekrutacyjne, w szczególności na ważne stanowiska, tam, gdzie jest częsty kontakt z ludźmi, czy też w ramach ważnych projektów.
Jak to robić?
Po pierwsze, warto badać kandydatów w procesach assessment center, czyli ocenie kompetencji, i zobaczyć, jak taka osoba radzi sobie w kontakcie z innymi ludźmi. Bo narcyz czy psychopata może grać osobę bardzo proaktywną, nastawioną na rezultat i sukces, ale już w grupie może ujawniać się wycofanie, albo nieadekwatne reakcje na stres.
Po drugie, w ramach wywiadów kompetencyjny … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS