A A+ A++

W tym roku kwesta trwała od godz. 8 do 14, a z puszkami po alejkach cmentarnych krążyło kilkadziesiąt osób, w tym prezydent miasta i marszałek województwa.

Kwesta organizowana jest od 2003 r. przez Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia. Biorą w niej udział znani mieszkańcy. Co roku udaje się zebrać więcej pieniędzy, dzięki czemu można odnawiać zabytkowe nagrobki.

W tym roku celem kwesty jest renowacja kwatery Glińskich, położonej w części należącej do parafii śś. Janów. To duże, ciekawe artystycznie założenie nagrobne, upamiętniające rodzinę toruńskich przedsiębiorców, rzemieślników i zaangażowanych patriotów. Nestor rodu Teodor Gliński (1870-1928) był twórcą i właścicielem firmy rodzinnej zajmującej się blacharstwem, a także wpływowym członkiem cechu rzemieślniczego naszego miasta. Pochodził z Warmii, gdzie działał na rzecz Polski w czasie plebiscytu po I wojnie światowej. W Toruniu znalazł drugi dom. Tu jego syn, także Teodor, współorganizował miejskie obchody 700-lecia istnienia Torunia, nazywanego z tej okazji grodem Kopernika. W 1935 r. jako radca Izby Rzemieślniczej organizował wojewódzkie obchody Święta Rzemiosła Pomorskiego. To właśnie rodzina Glińskich prowadziła prace blacharskie na budynku Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej, czyli dzisiejszym Collegium Maximum UMK.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSprawa urzędniczki zwolnionej z urzędu marszałkowskiego w Kielcach. “To jest czymś, co określamy jako tajemnica poliszynela”
Następny artykuł1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Na cmentarzach zapłonęło tysiące zniczy