A A+ A++

Wydarzenie ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS) w 2000 roku. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z przekwitaniem oraz sposoby walki z jego objawami i następstwami. Kobiety przechodzą menopauzę (klimakterium), a mężczyźni andropauzę (zespół niedoboru testosteronu).

Menopauza i andropauza to naturalne procesy, przebiegające podobnie u kobiet i u mężczyzn, zachodzące około 50 roku życia.

MENOPAUZA
Menopauza to ostatnia miesiączka, po której przez 12 miesięcy nie występują krwawienia z dróg rodnych. Jednak określeniem tym powszechnie nazywa się ogół procesów, które towarzyszą zanikowi miesiączki. Inne znane nazwy to klimakterium i przekwitanie. Menopauza występuje zwykle u kobiet między 44 a 56 rokiem życia.
Typowymi objawami podczas menopauzy są: nadmierna potliwość, uderzenia gorąca, silne bóle piersi, bóle w podbrzuszu i pleców, bóle głowy, zawroty głowy. Charakterystyczny dla tego czasu jest także stan ogólnego zmęczenia, przyrost tkanki tłuszczowej, osłabienie libido, skłonność do infekcji intymnych czy nietrzymanie moczu. Pojawiają się zmiany nastroju, zaburzenia snu i koncentracji. Szacuje się, że zaburzenia depresyjne dotykają nawet 57 proc. kobiet w okresie menopauzy.

ANDROPAUZA
Andropauza to okres w życiu mężczyzny, który następuje po pojawieniu się, postępujących z wiekiem, niedoborów hormonów androgennych: testosteronu, DHEA (dihydrotestosteronu), hormonu wzrostu, melatoniny. Nie wszyscy mężczyźni odczuwają skutki zaburzeń hormonalnych związanych ze starzeniem się organizmu w jednakowy sposób. Proces zaczyna się pomiędzy 40-60 r.ż.
Główne objawy przekwitania u mężczyzn wiążą się z dolegliwościami: somatycznymi (bóle, osłabienie organizmu, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu), psychicznymi (kłopoty z koncentracją, wahania nastroju, stany depresyjne), naczyniowo-ruchowymi (nadmierna potliwość, uderzenia gorąca, kołatanie serca), a także seksualnymi (kłopoty z erekcją, osłabieniem libido). W trakcie przekwitania zmniejsza się też masa mięśniowa i kostna, zwiększa się za to otyłość brzuszna.

Warto pamiętać, że regularne badania, właściwa dieta oraz aktywny tryb życia znacznie ułatwiają przejście przez czas przekwitania. Panie i Panowie powinni w tym okresie o siebie zadbać, poprzez:

  • zdrową, zbilansowaną dietę,
  • ograniczenie używek,
  • zadbanie o jakość snu,
  • regularny i spokojny tryb życia,
  • umiarkowana aktywność fizyczną.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej dotyczącymi:

Źródło informacji: https://zdrowie.um.warszawa.pl/-/swiatowy-dzien-menopauzy-i-andropauzy

Fot. https://kobieta.interia.pl/zycie-i-styl/news-swiatowy-dzien-menopauzy-i-andropauzy-jak-dobrze-przezyc-kli,nId,5589412

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Giżycko: Sukces absolwenta I LO w ramach projektu „Matura na 100%”
Następny artykułPowiat Giżycko: Przyszłość kompetencji – starcie człowieka z nową technologią