A A+ A++

W piątek o godzinie 10:19 lokalnego czasu z Centrum Kosmicznego na Florydzie wystartowała misja misja rakiety SpaceX Falcon Heavy.  Ma ona dotrzeć do asteroidy 16 Psyche. Lot potrwa sześć lat – w tym czasie rakieta przemierzy 3,6 miliarda kilometrów.  

NASA udostępniła film ze startu rakiety. “Następny przystanek: metalowy świat” – przekazała amerykańska agencja w mediach społecznościowych.

Asteroida znajduje się między orbitami Marsa i Jowisza. Składa się przede wszystkim z metalu, może więc przypominać jądra skalistych planet Układu Słonecznego.

ZOBACZ: Raport NASA. Szef Agencji: Osobiście wierzę, że istnieje życie pozaziemskie

Zbadanie tego ciała niebieskiego może dostarczyć istotnej wiedzy, co dokładnie znajduje się w sercu Ziemi, Wenus czy Marsa. Naukowcy liczą też, że dowiedzą się więcej o początkach naszego układu planetarnego.

Kosmiczna misja na metalową planetoidę. Powie nam więcej… o Ziemi

16 Psyche ma powierzchnię porównywalną ze stanem Kalifornia. Chociaż obserwowano ją wiele razy, astronomowie wciąż nie znają jej dokładnego kształtu i składu. – Zawsze żartuję, że ma kształt ziemniaka, bo ziemniaki mają różne kształty, więc się nie mylę. Ale dowiemy się tego, kiedy tam dotrzemy – powiedziała planetolog Lindy Elkins-Tanton, cytowana przez CNN.  

Jak dodała, przygotowanie misji na Psyche było bardzo długą drogą. – Pierwotnie miała wystartować w październiku 2022 r., borykała się jednak z licznymi opóźnieniami. W zeszłym roku nie było wystarczająco dużo czasu, aby przeprowadzić pełne sprawdzenie oprogramowania lotu statku kosmicznego – opisała ekspertka.

ZOBACZ: NASA szykuje się na walkę z asteroidą. Siedmioletnia misja kosmiczna dobiega końca

Rakieta została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, który przyda się jej szczególnie w dalszej części podróży. Na orbicie asteroidy spędzi 26 miesięcy.

Podczas tego czasu sporządzić ma dokładną mapę jej powierzchni, zbadać jej skład, wykonać zdjęcia i potwierdzić, że naukowcy mają do czynienia z metalowym jądrem. Przysłanie danych na Ziemię ma nastąpić od razu po tym, jak sprzęt dotrze do celu.  

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAplikacje, podświetlane tablice, beacony. Dynamiczna Informacja Pasażerska ma ułatwić życie podróżnym
Następny artykułCBOS: Jak Polacy zagłosują w wyborach do Sejmu?