A A+ A++

Do 19 października właściciele obiektów, osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz wszyscy mieszkańcy, którzy mają na swoich posesjach urządzenia reklamowe (banery, szyldy, tablice i inne reklamy) mają czas na dostosowanie się do obowiązującej w Starachowicach uchwały reklamowej.

Przypomnijmy, że zgodnie z treścią Uchwały, miasto Starachowice zostało podzielone na trzy strefy:

strefę czerwoną zawierającą obszary: A-Rynek, B-Szlakowisko i Park, C-Lubianka, D-Pasternik, E-Wielki Piec, F-Centrum.

strefę żółtą zawierającą obszary: G-Piachy, H-Wierzbnik, I-Park Kultury, J-MOSiR, K-Strzelnica, L-Wyszyńskiego.

strefę białą obejmującą pozostałą część miasta. 

Poza tym, że z przestrzeni publicznej zniknęły banery z ogrodzeń, regulacji jest o wiele więcej. Najwięcej obostrzeń jest w rejonach miastach objętych kolorem czerwonym. Tutaj przepisy mówią, że dany lokal handlowy może mieć tylko szyld z trwałego materiału do wielkości 0,7 m.kw. i potykacz. Za zabronioną reklamę w zapisach uchwały uznano oklejanie szyb w strefie czerwonej.   

Od sierpnia pracownicy Referatu Ochrony Środowiska i Straż Miejska prowadzili kontrole oraz działania informacyjne. Zawiadamiali firmy oraz właścicieli nieruchomości o konieczności podporządkowania się uchwale. 

Do radnego Rady Miejskiej Michała Walendzika wpłynęły uwagi od mieszkańców dotyczące przepisów zawartych w starachowickiej uchwale krajobrazowej, natomiast jak wynika z odpowiedzi wiceprezydent Elżbiety Gralec nikt nie zgłaszał zastrzeżeń wprost do Urzędu Miejskiego. 

„Proszę o dokonanie analizy obecnego stanu rzeczy. Precyzyjne regulacje zawarte w przytoczonej uchwale porządkują nasze otoczenie, ale jednocześnie mogą wywoływać znaczące skutki finansowe u naszych lokalnych przedsiębiorców. Według posiadanych przeze mnie informacji odbywa się (lub odbywał się) monitoring postępu w dostosowaniu różnych miejsc w naszym mieście (w tym lokali handlowych i usługowych) do zasad określonych w „uchwale krajobrazowej”. Przy tej okazji należy zbierać również zgłaszane przez przedsiębiorców i mieszkańców uwagi, aby wypracować kompromisowe rozwiązania, które z jednej strony posłużą uporządkowaniu otoczenia, ale również ochronią lokalnych przedsiębiorców przed koniecznością ponoszenia wysokich nakładów finansowych w celu dostosowania do uchwalonych zasad. W związku z powyższym proszę o weryfikację obecnych przepisów i tych, które wkrótce wchodzą w życie w kontekście obecnych uwarunkować oraz uwag i informacji przekazywanych przez mieszkańców (w szczególności od przedsiębiorców). Należy pamiętać, że wprowadzenie do lokalnego prawa przepisów “uchwały krajobrazowej” nie jest obligatoryjne, a może wiązać z ponoszeniem przez mieszkańców konkretnych kosztów” – napisał w połowie września radny Michał Walendzik w interpelacji do prezydenta miasta.

Odpowiedzi udzieliła zastępczyni prezydenta miasta ds. gospodarczych Elżbieta Gralec.  

„W odpowiedzi na interpelacje z dn. 12.09.2023 dotyczącej Uchwały Nr XI/9/2022 Rady Miejskiej w Starachowicach z dnia 30 września 2022 r. w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania na terenie miasta Starachowice obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane (Dz. Urz. Woj. Świętokrzyskiego z dnia 4 października 2022 r. poz. 3369), informuję, że obowiązująca uchwała zwana potocznie krajobrazową lub reklamową została uchwalona przez Radę Miejską w Starachowicach.

Obecny stan prawny jest taki, iż powyższa uchwała obowiązuje jako akt prawa miejscowego, a weszła w życie z dniem 19 października 2022 roku. Termin dostosowania tablic reklamowych i urządzeń reklamowych w tym szyldów został określony w uchwale na 12 miesięcy od dnia wejście w życie uchwały tj. do 19 października 2023 r. 

Nadmienić należy, iż intencyjna uchwała krajobrazowa weszła w życie w maju 2016 roku, następna w 2019 roku.

Projekt obecnie obowiązującej uchwały krajobrazowej był wyłożony do publicznego wglądu a wszystkie wniesione do projektu uwagi, również przedsiębiorców zostały rozstrzygnięte przez Prezydenta Miasta Starachowice oraz Radę Miejską w Starachowicach.

Do chwili obecnej do Urzędu Miejskiego w Starachowicach nie wpłynęły żadne uwagi dotyczące przedmiotowej uchwały.

Wprowadzenie do lokalnego prawa obecnej Uchwały Nr XI/9/2022 Rady Miejskiej w Starachowicach potocznie zwanej krajobrazową nie było obligatoryjne i należy do wyłącznej kompetencji kolegialnego organu stanowiącego i kontrolnego, jakim jest w tym przypadku Rada Miejska w Starachowicach” – brzmi odpowiedź wiceprezydent Gralec.

Obowiązująca na terenie miasta Starachowice uchwała krajobrazowa jest dostępna w Systemie Informacji Przestrzennej po kliknięciu [tutaj].

Reklama 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Rafi”. Nowy serial z Pawłem Domagałą już jest
Następny artykułRepertuar kina w Centrum Kultury w Zambrowie (do 19 października)