4 października podczas uroczystości rozpoczęcia budowy nowej siedziby ostródzkiej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Górce 2 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu ostródzkiego zostały włączone do Krajowego Systemy Ratowniczo-Gaśniczego.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży wraz z nadbryg. Tomaszem Komoszyńskim, Warmińsko-Mazurskim Komendantem Wojewódzkim PSP, wręczyli przedstawicielom jednostek OSP z Ostródy i Jarnołtowa decyzje o włączeniu jednostek do KSRG, które z dniem 1 października wydał gen. brygadier Andrzej Bartkowiak Komendant Główny PSP.
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) to integralna część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, mający na celu ratowanie życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń.
System skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej, inne służby, inspekcje, straże, instytucje oraz podmioty, które dobrowolnie w drodze umowy cywilnoprawnej zgodziły się współdziałać w akcjach ratowniczych.
Głównym celem KSRG jest zapewnienie ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska, w ramach działań podejmowanych przez PSP i inne podmioty ratownicze (ze szczególnym uwzględnieniem OSP), poprzez:
– gaszenie pożarów,
– likwidację miejscowych zagrożeń (działania ratownicze),
– ratownictwo chemiczne i ekologiczne,
– ratownictwo techniczne,
– ratownictwo medyczne w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP).
Krajowy system ratowniczo-gaśniczy, w ramach posiadanych sił i środków, współpracuje z właściwymi organami i podmiotami podczas zdarzeń nadzwyczajnych wywołanych zagrożeniem czynnikiem biologicznym, w tym podczas zdarzeń o charakterze terrorystycznym.
System opiera się na Państwowej Straży Pożarnej, wiodącej i utrzymywanej z budżetu państwa służbie ratowniczej, jak również Ochotniczych Strażach Pożarnych, utrzymywanych z budżetów samorządowych i dotacji z budżetu państwa. Partnerstwo tych służb oparte jest na wzajemnym współdziałaniu, realizowaniu oczekiwanych przez państwo standardów zadaniowych, organizacyjnych, szkoleniowych, sprzętowych i dokumentacyjnych na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z możliwością organizowania pomocy ratowniczej i humanitarnej zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami.
Foto: st. kpt. Grzegorz Rózański
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS