Zbliża się kolejna odsłona Wielkiej Lekcji Ekologii! W tym roku odbędzie się w niedzielę, 17 września, i przebiegnie pod hasłem „Kierunek klimat”.
Tym razem będziemy rozmawiać o niskoemisyjnym transporcie, więc szczególnie gorąco zachęcamy, abyście na to wydarzenie przyjechali rowerem, hulajnogą, na rolkach lub wybrali tramwaj albo autobus. To będzie nasz pierwszy, wielki sukces tego dnia: w domach zostawimy samochody! A dalej będzie już tylko lepiej. Zresztą sami się niebawem przekonacie! Zapraszamy!
Start: niedziela, 17 września, godz. 11.00, Tauron Arena Kraków
Zbliżająca się, kolejna odsłona Wielkiej Lekcji Ekologii przebiegnie pod hasłem „Kierunek klimat”, bo odbędzie się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, trwającego od 16 do 22 września. Dlatego też tematom mobilności, elektromobilności i transportu miejskiego będziemy się przyglądać szczególnie, nakłaniając mieszkańców Krakowa do wyboru niskoemisyjnych form podróżowania po mieście.
Dla miłośników jednośladów przygotowaliśmy punkt bezpłatnych kontroli rowerowych (Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu) i prezentację miejskich rowerów, dostępnych dla mieszkańców w wypożyczalniach Park-e-Bike oraz LajkBike (Zarząd Transportu Publicznego). Początkujący cykliści swoje umiejętności będą mogli sprawdzić pod okiem instruktora w Miasteczku rowerowym (Dany Event). Jak bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych nie tylko rowerem, najmłodszych uczestników uczyć będą policjanci i strażnicy miejscy. Dzieci pod opieką instruktorki będą też mogły samodzielnie wykonać odblaskową opaskę na ramię lub oznakować elementami odblaskowymi przyniesioną ze sobą bluzę. Wszystko po to, aby bezpiecznie dla siebie i innych użytkowników poruszać się po ścieżkach rowerowych i drogach (Slow Fashion Cafe).
W trakcie wydarzenia będzie można odwiedzić park maszynowy, gdzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA zaprezentuje nowoczesny, niskoemisyjny tabor (np. niskopodłogowy autobus elektryczny, autobusy wodorowy i hybrydowy).
Podczas Lekcji poznamy także pojazdy przyszłości: autonomiczną i bezzałogową łódź solarną, która została skonstruowana z myślą o pogarszającym się stanie środowiska naturalnego, a także bezzałogowy samolot napędzany energią słoneczną (Akademia Górniczo-Hutnicza).
Energia ze źródeł odnawialnych coraz częściej zastępuje tę tradycyjną, produkowaną na bazie paliw kopalnych nie tylko w transporcie, ale także w budynkach. Osoby zainteresowane tą technologią zaprosimy na minipokazy instalacji fotowoltaicznej i kamery termowizyjnej, która pomaga znaleźć źródła strat ciepła w budynku.
Na stoisku Wydziału ds. Jakości Powietrza mieszkańcy będą mogli uzyskać informacje na temat:
- zasad realizowanych przez Kraków programów dotacyjnych z zakresu odnawialnych źródeł energii, mikroretencji wód opadowych i roztopowych oraz programu „Stop smog”
- dostępności zewnętrznych form wsparcia m.in.: program „Mój prąd”, ulga termomodernizacyjna, program „Czyste powietrze” (porady w zakresie zasad programu oraz skompletowania wniosku dotacyjnego czy rozliczeniowego)
- sposobów na oszczędzanie energii
W niezwykłą podróż uczestników zaprosi jak zwykle Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza. Odwiedzający stoisko będą mogli dowiedzieć się niemal wszystkiego o szeroko pojętym transporcie w naturze. Zaczynając od przepływu wody w drzewie (pokazanej w nowoczesnej animacji), będą wędrować z nasionami, by raz płynąć z wodą, to znów szybować na wietrze czy podróżować na gapę, na grzbietach zwierząt. Dowiedzą się, jak zmiany klimatu wpływają na podróżowanie w naturze, a także jak spakować walizkę na taką podróż.
Nowością podczas tegorocznej edycji będzie scena plenerowa, na której z przystępnymi pogadankami (m.in. o zrównoważonym transporcie, myciu samochodów, zanieczyszczeniu światłem i segregacji odpadów) wystąpią naukowcy z Politechniki Krakowskiej.
Na scenie zobaczymy także Krakowski Chór Dziecięcy z koncertem „Dziękujemy Ziemio” i obejrzymy spektakl przygotowany przez Wodociągi Miasta Krakowa „Wyprawa batyskafem. Misja Skratek”.
Będziecie mieli okazję także bawić się i uczyć na stoiskach przygotowanych przez pozostałych partnerów. A będą to:
- Porady, jak zachować się podczas spotkania z dzikimi zwierzętami, jak udzielać im pomocy, kiedy można dokarmiać dzikie ptaki, odpowiedzialna adopcja zwierząt ze schroniska (Wydział Kształtowania Środowiska)
- Quizy transportowe i nie tylko, stanowisko do obserwacji chmur, zadania plastyczne dla dzieci dotyczące transportu, zadania klimatyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych (doradcy ds. klimatu i środowiska)
- Zajęcia „Dobry klimat mamy w głowie” – kreatywne warsztaty wysiewania ziół w formie zabawy dla całej rodziny, poradniki dla mieszkańców „Z energią w stronę klimatu. Gdziekolwiek jesteś dbaj o klimat” (Klimat-Energia Gospodarka Wodna)
- Gra klimatyczna „Larp Fortitude: wcielicie się w role dyplomatów, którzy przybyli na międzynarodowy szczyt klimatyczny w roku 2050, aby uchronić planetę przed katastrofą klimatyczną (Fundacja Nausika)
- Gra klimatyczna The Golden Sun: wcielicie się w dziennikarzy przyszłości relacjonujących wielkie i mniejsze wydarzenia związane z katastrofą klimatyczną (Fundacja Nausika)
- 2life – dawanie drugiego życia ubraniom, sprzętom, rowerom – instrukcja jak załatać dętkę, warsztaty z robienia szarpaków i mat węchowych, wydzieranki z kartonów i wstążeczek (Decathlon)
- Prezentacja nowoczesnych pojazdów wykorzystywanych do utrzymywania czystości i porządku w mieście, konkursy dotyczące zasad segregacji odpadów (Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania)
- Tworzenie unikatowych, wielorazowych ekotoreb z wizerunkiem kropelki (Wodociągi Miasta Krakowa)
- „Produkcja energii siłą własnych mięśni”, czyli rowerki (Krakowski Holding Komunalny)
- Warsztaty dla dzieci i rodziców z zakresu udzielania pierwszej pomocy, konkurs „wyścigi karetek” (Centrum Szkolenia i Organizacji Systemów Jakości Politechniki Krakowskiej)
- Animacje dla najmłodszych, skręcanie balonów, malowanie twarzy (Sala Zabawa Fikołki)
- Porady dotyczące profilaktyki, zasad racjonalnego odżywiania oraz aktywności fizycznej, komponowanie zdrowych posiłków, rozwiązywanie krzyżówek, rebusów i zagadek dotyczących zdrowego stylu życia. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie
- Pokaz pierwszej pomocy medycznej z udziałem ratowników medycznych, gry planszowe („Jem zdrowo”, „Grunt to zdrowie”), prezentacja internetowego konta pacjenta, ubezpieczenia EKUZ (Fundacja Bezpieczny Pacjent)
-
„Eko-czytanki” – warsztaty dla dzieci i młodzieży o idei współdzielenia, kreowaniu postaw konsumenckich oraz śladzie węglowym (Carbon Footprint Foundation i Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki).
Przez cały dzień uczestnicy wydarzenia będą mogli korzystać z oferty gastronomicznej w strefie Arena Garden, od strony parku Lotników Polskich. Na chętnych czekać będzie też kawiarnia oraz strefa food trucków – z jedzeniem, napojami i słodkościami. A na terenie zielonym dla aktywnych stretching z Gabrielą Mazur z klubu „Forma na Lata”.
Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta Krakowa i Arena Kraków SA.
Partnerzy wydarzenia: Krakowski Holding Komunalny SA; Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA; Wodociągi Miasta Krakowa SA; Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA; Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o.; Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Symbioza – Centrum Edukacji Ekologicznej ZZM; Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, Zarząd Transportu Publicznego; Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej; Straż Miejska Miasta Krakowa; Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie; Fundacja Edukacyjna Nausika; SlowFashionCafe; AGH Solar Plane; AGH Solar Boat Team, Fundacja Bezpieczny Pacjent, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, Sala Zabawa Fikołki, Decathlon, TAURON Polska Energia
pokaż metkę
Autor:
Małgorzata Malina
Osoba publikująca:
Małgorzata Malina
Podmiot publikujący:
Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Data publikacji:
2023-08-31
Data aktualizacji:
2023-09-14
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS