Na granicy stanu Nevada i Oregon, w środku powulkanicznej kaldery McDermitta, wulkanolodzy odkryli ogromne ilości litu, który prawdopodobnie powstał podczas erupcji superwulkanu około 16 milionów lat temu. Nie zostało jeszcze ostatecznie wyjaśnione, jak duże są złoża metalu alkalicznego jednak wstępne szacunki sugerują, że może się tam znajdować nawet 120 milionów ton litu. Akumulator samochodu elektrycznego zawiera od 10 do 20 kg litu. Złoże wystarczyłoby na zbudowanie kilku miliardów baterii do elektryków.
Czytaj więcej
Do tej pory solniska na płaskowyżu boliwijsko-andyjskim (na wysokości około 4000 metrów) uważano za największe na świecie złoża litu. Jeśli informacje z zachodniej części Stanów Zjednoczonych zostaną potwierdzone nowe złoże będzie około dwanaście razy większe niż te w Ameryce Południowej. Dodatkowo lit z Nevady i Oregonu jest silnie stężony i występuje w płytkich złożach, podczas gdy w Boliwii jest związany w wodzie bogatej w lit. W regionie, w którym już występuje niedobór wody, ekstrakcja przemysłowa poprzez parowanie powoduje znaczne obniżenie poziomu wód gruntowych.
To odkrycie może być błogosławieństwem dla transformacji energetycznej, a zwłaszcza dla elektromobilności. Złoże jest w stabilnym politycznie państwie i nie jest w odległych i trudno dostępnym regionie świata. W dodatku w ostatnich latach ceny litu na rynku światowym eksplodowały. Koszt jednej tony wzrósł z 10 000 euro do około 60 000 euro. A w na … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS