A A+ A++

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w 12. edycji Narodowego Czytania zorganizowanej w polkowickiej bibliotece, mierząc się tym razem z dziełem Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem. Muzycznym akcentem tego literackiego spotkania był występ zespołu Sestry Boczniewicz – pań Ramony i Natalii.

Wybór powieści nie był przypadkowy. „Nad Niemnem” jest bowiem jednym z najważniejszych dzieł literatury polskiej podejmujących tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w tym roku.

W Narodowym Czytaniu polkowicka biblioteka uczestniczy od początku i na chętnych do udziału w tym wydarzeniu zawsze może liczyć.

– Mieszkańcy garną się i do czytania, i do biblioteki – mówi Katarzyna Mich-Rutkowska, dyrektor MGBP w Polkowicach. – Grupy nam się zmieniają, ale ta żelazna gwardia zawsze nam towarzyszy i jesteśmy im wdzięczni za to, że co roku nas wspierają i dopingują – dodaje.

Wierną, od początku, tej akcji jest polkowiczanka Kazimiera Wielgosz: – Moje życie od dwunastu lat związane jest z Narodowym Czytaniem. Z niecierpliwością zawsze czekam na to, co prezydent wybierze.

Sporo było też osób, dla których 12. edycja Narodowego Czytania była swoistym debiutem.

– Dostałam informację, że można wziąć udział i wyraziłam chęć, bo to jest fajna rzecz, wszyscy czytamy jedną książkę – mówi Teresa Hanula z Polkowic. – Mam dwie strony do przeczytania, trema jest. Powiem szczerze, że nie jest to łatwy tekst, są bardzo długie zdania i trzeba umieć się na tym skupić.

– Występuję w amatorskim teatrze i chciałam jeszcze tutaj poszerzyć swoje umiejętności – mówi polkowiczanka Elżbieta Kasprzak. – Mój fragment też jest trudny, opisy i zdania są tak długie, że dykcję trzeba mieć, żeby to przeczytać.

A do czytania wybrano wyjątkowe fragmenty, jak powiedziano na początku spotkania. „To historia Jana i Cecylii oraz opowieść Jana o tragicznej bitwie i o Mogile. Są to sceny kluczowe dla zrozumienia przesłania powieści – podejmują dwa najważniejsze tematy: wartość pracy i czyn powstańczy, którego 160. rocznicę obchodzimy w tym roku. Historia Jana i Cecylii opowiada o budowie, pracy, zwycięstwie, a ta powstańcza – o upadku, klęsce, śmierci. Ostatni fragment zaczerpnięty został z tomu trzeciego, w którym Eliza Orzeszkowa pisze o potrzebie emancypacji kobiet i nowoczesnym stosunku do przesądów społecznych oraz o potrzebie pracy”.

Wszyscy świetnie sobie poradzili i z pewnością za rok podejmą kolejne literackie wyzwanie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSan Park Mysiadło: Nowy Gigant Handlowy Pod Warszawą
Następny artykułStulatka z Wyszmontowa