A A+ A++

Do komisariatu w Halembie zgłosił się wczoraj oszukany rudzianin, który chciał sprzedać buty na popularnym portalu ogłoszeniowym. Internetowi oszuści posłużyli się znaną, ale nieco zmodyfikowaną metodą aby wyłudzić kod BLIK. Mieszkaniec Rudy Śląskiej, przez wykonywanie wszystkich poleceń oszustów, stracił 6000 złotych. Apelujemy o rozwagę podczas finalizowania internetowych transakcji.

Schemat działania przeważnie jest taki sam. Na czym to polega? Cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez komunikator WhatsApp. Sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX pozwalającą na finalizację transakcji. Cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia. Tym razem zamiast wiadomości, oszustka zadzwoniła do 38-letniego rudzianina, podając się za pracownicę portalu i poinformowała go, że ktoś chce kupić te buty, ale aby dokończyć transakcję on musi podać kod BLIK autoryzujący jego konto. Oczywiście uspokoiła mężczyznę, że przelew zostanie po chwili zwrócony. Niestety po podaniu kodu autoryzującego BLIK, z konta rudzianina zostało wypłacone 6000 złotych, które już nie wróciły.

Jak uniknąć oszustwa?  Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz. Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich. Gdy korzystasz z portali aukcyjnych, miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów. Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX.
Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX.
Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
Na oficjalnym blogu olx możemy przeczytać: “OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.”
Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX. Możesz być pewien, że to oszustwo, szczególnie gdy wiadomość przesyła poza OLX, za pośrednictwem komunikatora Whatsapp”.
Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Nie daj się oszukać.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTriumfy Grovesa i Stosza | Plan sabotażu Vuelty udaremniony
Następny artykułJak kolory we wnętrzu kształtują nasze samopoczucie