Kilkaset metrów od zatoki Tresta na wodach Zalewu Sulejowskiego doszło do zdarzenia w ruchu wodnym. Sternik łodzi motorowej zderzył się ze skuterem wodnym, na skutek czego kierująca oraz pasażerka odniosły obrażenie zagrażające ich życiu i zdrowiu. Nastolatki, które ucierpiały w zdarzeniu po wstępnym zaopatrzeniu zostały przetransportowane śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitali na terenie Łodzi. Teraz policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności i przyczyny tego zdarzenia. Apelujemy by podczas wypoczynku nad wodą zachować zdrowy rozsądek i nie przeceniać swoich umiejętności.
Podczas pływania na otwartej wodzie łodziami, skuterami, a także wpław nie powinno być miejsca na brawurę, przesadną beztroskę i lekkomyślność. Chwila nieuwagi lub zapomnienia może skończyć się bardzo niebezpieczną, a nawet tragiczną w skutkach sytuacją. Przekonali się o tym uczestnicy zdarzenia do jakiego doszło 13 sierpnia 2023 roku około godziny 12:30 na wodach Zalewu Sulejowskiego, kilkaset metrów od zatoki Tresta.
W tym właśnie czasie oficer dyżurny tomaszowskiej policji otrzymał zgłoszenie, że na Zalewie Sulejowskim doszło do wypadku w ruchu wodnym. Do zdarzenia miało dojść na wysokości zatoki w Treście, kilkaset metrów od brzegu. Na miejsce natychmiast został skierowany patrol policji wodnej patrolujący zbiornik. Policjanci wspólnie z ratownikami WOPR, strażakami, uczestnikiem zdarzenia i osobami postronnymi, które korzystały ze sprzętów pływających udzielili pierwszej pomocy dwóm nastolatkom, które po zdarzeniu, nieprzytomne znalazły się w wodzie i unosiły na jej powierzchni w kamizelkach ratunkowych. Mundurowi ustalili, że w zdarzeniu brały udział dwa pojazdy. Skuterem wodnym poruszały się dwie 15-latki zaś łodzią motorową, która po wypłynięciu z zatoki weszła w ślizg sterował 58-latek, który na pokładzie przewoził swoje córki w wieku 15 i 18 lat. W pewnym momencie doszło do zderzenia obu pojazdów na skutek którego nastolatki po uderzeniu w burtę łodzi utraciły przytomność i wpadły do wody. Stan nastolatek po zdarzeniu był na tyle poważny, że po przewiezieniu ich na brzeg zostały podjęte przez załogi śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i przetransportowane do szpitali na terenie Łodzi. Jak ustalili policjanci sternicy obu pojazdów posiadali wymagane uprawnienia. Sternik łodzi motorowej został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, które wykazało, że był trzeźwy. Teraz policjanci wyjaśniają dokładne przyczyny i okoliczności tego wypadku. Przesłuchani zostali świadkowie i przeprowadzone oględziny. Zebrana dokumentacja trafi do sądu, który zadecyduje o tym, kto i jaką odpowiedzialność poniesie za spowodowanie tego zdarzenia.
Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i rozwagę podczas wypoczynku nad wodą. Niestety przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.
Aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.
- Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
- Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.
- Nie pływajmy wpław w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
- Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zwilżmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi. Dzięki temu unikniemy wstrząsu termicznego, który nasz organizm ciężko znosi a w skrajnych przypadkach może spowodować utonięcie.
- Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.
- Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
- Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło. Do pływania pojazdami wodnymi napędzanymi żaglem lub mechanicznie często wymagany jest specjalny patent będący odpowiednikiem prawa jazdy w ruchu lądowym.
- Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii.
- Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały założone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
asp. sztab. Grzegorz Stasiak
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS