Ma piękne liście i ażurowe kwiatostany, a jej pędy potrafią wspiąć się na wysokość nawet 20 metrów. Mimo tylu zalet hortensja pnąca nie często gości w naszych ogrodach, a szkoda, bo to roślina piękna i wdzięczna w uprawie. Podpowiadamy, jak pielęgnować i kiedy przycinać hortensję pnącą.
Hortensja pnąca jest prawdziwą ozdobą ogrodów, szczególnie tych w stylu angielskim. Pochodzi z Azji, w naturalnych warunkach można ją spotkać m.in. w Japonii, na Tajwanie czy w Korei Południowej. Jej uprawa nie jest trudna, dodatkowo wygląda zjawiskowo posadzona przy werandzie, altanie oraz domu. Pędami pięknie oplata pergolę i tworzy przyjemny, zacieniony zakątek. Jeśli nie zapewnimy jej podpory, może być też uprawiana jako niski krzew.
Roślina wspina się po podporach za pomocą sinych korzonków przybyszowych, podobnych do tych, jakie ma bluszcz. Jej liście są owalny kształt, do 10 cm długości i gęsto porastają gałęzie. Jesienią wybarwiają się na ciepłozłocisty. Pędy, pokryte czerwonobrunatną i łuszczącą się korą są także prawdziwą ozdobą naszego ogrodu, szczególnie w czasie bezlistnym.
Przeczytaj też: Znalazła to w ogródku. Internauci przecierają oczy ze zdziwienia
Hortensja pnąca sprawdzi się na słonecznym lub w półcienistym stanowisku. Lubi glebę o odczynie kwaśnym, nie znosi za to nadmiaru wapnia, zatem ważne jest zadbanie o odpowiednie parametry ziemi. Gleba nie może być zbita, zadbajmy o to, a unikniemy zastojów wody i tym samym ochronimy korzenie przed pleśnią. Pamiętać powinniśmy także o regularnym odchwaszczaniu.
Należy wiedzieć, że hortensja pnąca lubi wodę, zatem trzeba zapewnić jej regularne i obfite podlewanie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS