115 osób, m.in. z Egiptu czy Etiopii próbowało w środę nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-polską i dostać się do Polski – podsumowała w czwartek Straż Graniczna.
Nielegalna przeprawa przez Przewłokę
Na obszarze, który patroluje placówka SG w Białowieży, pięć osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Przewłoka.
Na odcinkach granicy, za których ochronę odpowiadają placówki SG w Mielniku i Dubiczach Cerkiewnych, polskie służby zostały zaatakowane kamieniami przez osoby, którym przedtem udaremniono przekroczenie granicy.
Od początku roku już ponad 16 tys. prób nielegalnego przejścia
Od początku 2023 r. SG odnotowała ponad 16 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju – ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu były 4 tys. takich prób, a w sierpniu – około tysiąca.
Z danych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wynika, że od początku 2023r. pogranicznicy z tego oddziału zatrzymali ponad 450 pomocników i organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy.
Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
W Podlaskiem, zamknięte do odwołania, są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
Szybkie i skuteczne działania SG
Straż Graniczna opublikowała w mediach społecznościowych krótki film z zatrzymania grupy cudzoziemców, którzy dopiero co przedostali się przez granicę z Białorusią.
Szybkie i skuteczne działania funkcjonariuszy SG uniemożliwiają przedostanie się w głąb terytorium Polski grupom cudzoziemców. Za nielegalne przekroczenie granicy z Białorusi do Polski płacą stronie białoruskiej po kilka tysięcy dolarów/euro.
— czytamy na profilu twitterowym Straży Granicznej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS