Dokumenty – szczególnie te z kryminalnych – to gatunek, który nieustannie przyciąga uwagę widzów i czytelników. Są one pełne napięcia, emocji i zaskoczenia. Pokazują nam zarówno ciemną stronę ludzkiej natury, jak i siłę sprawiedliwości i prawdy. Pokazują nam także, że życie bywa czasem bardziej nieprzewidywalne niż fikcja.
W niniejszej publikacji postanowiłem przedstawić Wam być może jeszcze nieznanych, ale wartych obejrzenia seriali dokumentalnych, trzymających w napięciu już od pierwszej minuty. Każdy z dokumentów, które poniżej opisze przyciąga – przynajmniej z mojej perspektywy – lepiej niż niejedna wysokobudżetowa produkcja. Obejrzałem większość różnego rodzaju dokumentów – zarówno tych dostępnych w Polsce, jak i poza granicami naszego pięknego kraju. I wiecie co? Jestem zdania, że najlepsze historie pisze życie. A patrząc na dzisiejszą listę, ciężko jest z tym się nie zgodzić. Kolejność losowa, każda produkcji jest inna, ale równie interesująca i warta uwagi. Zaczynajmy więc.
House of Secrets: The Burari Deaths – Tajemnicza śmierć 11 członków rodziny w Indiach [Netflix]
Jedną z najbardziej szokujących i zagadkowych historii ostatnich lat jest sprawa śmierci 11 członków rodziny Chundawat w Burari, dzielnicy Delhi w Indiach. W nocy z 30 czerwca na 1 lipca 2018 roku policja znalazła ciała 10 osób wiszące na sznurach w domu rodzinnym, a jedenastą osobę martwą na podłodze. Wszyscy byli związani. Na ich oczach załozono opaski. Na miejscu znaleziono także dzienniki prowadzone przez jednego z synów rodziny, Lalita, który twierdził, że otrzymywał objawienia od swojego zmarłego ojca i nakazywał swoim bliskim wykonywać dziwne rytuały.
Co się stało tej nocy? Było to zbiorowe samobójstwo czy morderstwo? Czy rodzina była pod wpływem jakiejś sekty, czy urojeń? A może ktoś próbował zatuszować sprawę? Na te pytania próbuje odpowiedzieć serial dokumentalny House of Secrets: The Burari Deaths, który został stworzony przez Leenę Yadav i Anubhava Chopra dla Netflixa. Ten trzyodcinkowy serial przedstawia różne teorie i dowody dotyczące tej sprawy, opierając się na relacjach świadków, policjantów, dziennikarzy i ekspertów. Serial pokazuje także portret rodziny Chundawat, która z pozoru była szczęśliwa i zamożna, ale jak to zwykle bywa, skrywała wiele sekretów i problemów.
McMillions: Jak oszukano McDonald’s [HBO Max]
Jednym z największych oszustw w historii gier losowych był skandal związany z promocją Monopoly organizowaną przez McDonald’s. Przez ponad dekadę (1989-2001) prawie wszyscy zwycięzcy milionowych nagród byli częścią spisku, którym kierował pewien pracownik danego zakładu – nie zdradzę Wam niespodzianki. W każdym razie facet nie wiadomo skąd miał dojścia do wygranych kuponów, które później sprzedawał swoim wspólnikom. Każdy ze wspólników udawał szczęśliwych klientów, ale musiał dzielić się swoim łupem.
Jak to możliwe, że nikt nie zauważył tego przekrętu? Jak FBI wpadło na trop oszustów? Jakie były motywy i losy uczestników tej afery? Na te pytania próbuje odpowiedzieć serial dokumentalny McMillions z 2020 roku, który został stworzony przez Jamesa Lee Hernandeza i Briana Lazarte dla HBO. Ten sześcioodcinkowy serial przedstawia szczegółową relację z tej sprawy, opierając się na wywiadach z agentami FBI, pracownikami McDonald’s, prawnikami, dziennikarzami i samymi oszustami.
MADOFF: POTWÓR Z WALL STREET: Największy piramidowiec w historii [Netflix]
Bernard Madoff był jednym z najbardziej szanowanych i wpływowych finansistów w Stanach Zjednoczonych. Przez dziesięciolecia prowadził firmę inwestycyjną, która zarządzała miliardami dolarów należącymi do bogatych i sławnych ludzi. Jednak w 2008 roku wyszło na jaw, że cała jego działalność była gigantycznym oszustwem typu piramida finansowa. Madoff przyznał się do wyłudzenia ponad 65 miliardów dolarów od ponad 37 tysięcy ofiar.
Jak Madoff zbudował swoje imperium oparte na kłamstwie? Jak unikał kontroli i podejrzeń? Jak wpłynęło to na jego rodzinę i współpracowników? Jakie były konsekwencje jego zbrodni dla rynku finansowego i społeczeństwa? Serial MADOFF: POTWÓR Z WALL STREET odpowie na wszystkie te i inne pytania. Produkcja stworzona na potrzeby Netflixa. Ten czteroodcinkowy serial przedstawia portret psychologiczny Madoffa, jego metody działania, jego ofiary i prześladowców.
Schody: Śledztwo w sprawie śmierci Kathleen Peterson i Elizabeth Ratliff [Netflix]
Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i tajemniczych spraw sądowych ostatnich lat jest sprawa Michaela Petersona, pisarza oskarżonego o zamordowanie swojej żony Kathleen, która została znaleziona martwa na dole schodów w ich domu w Durham w Karolinie Północnej w 2001 roku. Michael twierdził, że jego żona spadła ze schodów po spożyciu alkoholu i leków, ale prokuratura zarzucała mu, że zadał jej śmiertelne rany głowy i próbował upozorować wypadek. Sprawa była pełna zwrotów akcji, niespodzianek i sprzecznych dowodów. Co ciekawe podobna sytuacja z tym samym mężczyzną miała miejsce lata temu. Zmarłą była wówczas Elizabeth Ratliff, jego przyjaciółka i sąsiadka – znaleziona na dole schodów w swoim domu w Niemczech w 1985 roku. Michael był jednym z ostatnich ludzi, którzy ją widzieli żywą. W 2003 roku, po procesie Michaela za zabójstwo Kathleen, ciało Elizabeth zostało ekshumowane i ponownie zbadane. Okazało się, że miała ona podobne rany głowy jak Kathleen i że jej śmierć była wynikiem morderstwa.
Jak to się stało, że Elizabeth Ratliff i Kathleen Peterson zginęły w taki sam sposób na schodach? Czy Michael Peterson miał coś wspólnego z ich śmiercią? Czy był to przypadek, czy część większego planu? Na te pytania próbuje odpowiedzieć serial dokumentalny The Staircase (Schody), który został stworzony przez Jeana-Xaviera de Lestrade dla Netflixa. Ten trzynasto-odcinkowy serial przedstawia szczegółową relację z tej sprawy, opierając się na nagraniach z sali sądowej, wywiadach z rodziną, prawnikami i ekspertami oraz obserwacji życia Michaela Petersona przed i po procesie.
Miłość i śmierć [HBO Max] lub Candy [Disney+] – Zabójstwo w Teksasie
Jedną z najbardziej szokujących historii z Teksasu jest sprawa Candy Montgomery, która w 1980 roku zamordowała siekierą swoją przyjaciółkę Betty Gore. Candy była żoną i matką, która prowadziła spokojne i religijne życie w małym miasteczku Wylie. Jednak za fasadą normalności kryła się jej namiętna i tajna relacja z Allanem Gore’em, mężem Betty. Kiedy Betty odkryła romans, doszło do konfrontacji między nią a Candy, która skończyła się tragicznie.
Jak to możliwe, że Candy Montgomery stała się morderczynią? Jak wyglądał jej romans z Allanem Gore’em? Jak wpłynęło to na jej rodzinę i społeczność? Miłość i śmierć z HBO to jeden z najlepszych seriali true crime ostatnich lat. Został stworzony przez Davida E. Kelley’ego dla HBO Max. Ten cztero-odcinkowy serial przedstawia historię Candy Montgomery, opierając się na wywiadach z nią samą, jej rodziną, przyjaciółmi, świadkami i prawnikami.
Podsumowanie
Ostatnie dwie propozycje to dokument o tym samym, jednak historia każdego z nich przedstawia historię troszkę od zupełnie innej strony – w końcu tworzyły go dwie różne stacje. Nie chce pisać, który jest lepszy, niech każdy oceni to sam, ale zachęcam gorąco do obejrzenia obu. Dopiero wtedy poznanie historii będzie pełne i lepiej zrozumiane. Tym bardziej że oba wciągają jak diabli. Oczywiście pozostałe pozycje też są warte uwagi, każdej minuty. Oglądajcie, bo są to niesamowicie wciągające historie i jestem pewien, że nie zawiedziecie się na żadnej z proponowanych przeze mnie produkcji
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS