„Madonna z Dzieciątkiem” została prawdopodobnie zakupiona przez Stanisława Kostkę Potockiego w czasie podróży do Włoch pomiędzy rokiem 1772 a 1797. Gdy wybuchła II wojna światowa, obraz znajdował się w pałacu Lubomirskich w Przeworsku, który objęła niemiecka okupacja. Został wówczas wywieziony do Niemiec. Pod koniec lat 90. XX w. został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku i trafił do Japonii. Teraz wróci do Polski.
Dzieło zostało zidentyfikowane na aukcji w Tokio, która odbyła się w styczniu ub. r. Pomogły w tym specjalistyczne narzędzia informatyczne pracowników Departamentu Restytucji Dóbr Kultury MKiDN. – Natychmiast nawiązaliśmy kontakt, jednak ze względu na okres pandemii był on utrudniony. Barierą okazała się też kwestia kulturowa i historyczna. Wszystko udało się jednak doprowadzić do szczęśliwego zakończenia – mówił podczas konferencji prasowej prof. Piotr Gliński.
Pierwsza w historii polska strata wojenna odnaleziona na Dalekim Wschodzie miała najpierw zostać wywieziona do Niemiec (prawdopodobnie w 1940 roku), by następnie pojawić się na aukcji w Nowym Jorku, po czym trafić do Japonii. Obraz „Madonna z Dzieciątkiem” pochodzi z kolekcji Lubomirskich z Przeworska.
– Najprawdopodobniej przekażemy go do budowanego w tej chwili we Wrocławiu Muzeum Książąt Lubomirskich. Tę inwestycję realizuje Zakład Narodowy im. Ossolińskich – nasza państwowa instytucja. Być może wcześniej pokażemy dzieło również w Muzeum Regionalnym w Przeworsku. Obraz prezentuje się pięknie – przekazał szef resortu kultury. Podkreślił też, że dom aukcyjny Mainichi Auction Inc. – po zapoznaniu się z historią dzieła i jego losami – w porozumieniu z posiadaczem obrazu „Madonna z Dzieciątkiem” zdecydował się zwrócić dzieło do Polski bezkosztowo.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS