Olejki eteryczne wciąż zyskują na popularności. Nic dziwnego, bo mają mnóstwo zastosowań – działają uspokajająco, udrażniają górne drogi oddechowe, odstraszają insekty i działają bakteriobójczo. Jednym z najciekawszych olejków jest ten z drzewa herbacianego – ma mnóstwo zalet i z powodzeniem można zastąpić nim niejeden kosmetyk do skóry, włosów i paznokci.
Olejek z drzewa herbacianego to jeden z najpopularniejszych, naturalnych kosmetyków, znany ze swoich antygrzybiczych, antybakteryjnych i antyseptycznych właściwości. Stosuje się go w walce z trądzikiem i w pielęgnacji skóry skłonnej do przetłuszczania, ale także do włosów i paznokci.
Olejek herbaciany pochodzi z Australii, gdzie porasta brzegi strumieni i bagna. Ma cienką korę o białej barwie, kwitnie na biało od wiosny do początku lata. Jego najcenniejszą częścią są liście, z których pozyskiwany jest surowiec zielarski – eteryczny olejek drzewa herbacianego.
Olejek z drzewa herbacianego bogaty jest w terpeny – organiczne związki chemiczne, którym zawdzięcza swój intensywny zapach oraz w monoterpeny, działające antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwgrzybiczo.
Jednym z najpopularniejszych zastosowań olejku z drzewa herbacianego jest nakładanie go na twarz. Warto jednak pamiętać, że wcześniej należy zmieszać go z olejkiem bazowym, np. jojoba czy z pestek winogron. Olejek bazowy powinien wypełniać buteleczkę do 3/4, pozostałą jej część powinno się zalać olejkiem z drzewa herbacianego. Tak przygotowaną mieszankę należy przykładać następnie do zmienionych chorobowo miejsc.
Olejek herbaciany świetnie wygładzi także lekkie zmarszczki mimiczne – w tym wypadku również należy stosować go w duecie z olejkiem bazowym.
Olejek z drzewa herbacianego można stosować również solo – nakładając go bezpośrednio z buteleczki lub przy pomocy patyczka higienicznego na zmienione chorobo miejsca. Świetnie sprawdzi się on także jako kosmetyk pod oczy – należy delikatnie wklepać go w problematyczne miejsca, najlepiej na noc.
WAŻNE: Olejku z drzewa herbacianego nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące.
Czytaj również: Wyprasuje zmarszczki lepiej niż botoks
Olejek herbaciany z powodzeniem stosować można także w pielęgnacji paznokci, szczególnie tych zainfekowanych grzybicą. W tym celu należy kilka kropel olejku wmasować w zaatakowany grzybem paznokieć. Możemy również przygotować kąpiel w miseczce z olejkiem herbacianym. Powinna ona trwać około 15 min.
Olejek herbaciany świetnie poradzi sobie także z tzw. “zieloną bakterią” oraz onycholizą, czyli schorzeniem płytki paznokcia, które objawia się częściowym lub całkowitym odwarstwieniem się jej od łożyska. Chore paznokcie należy smarować raz lub dwa razy dziennie, wcierając kilka kropel olejku w zainfekowane miejsca.
Olejek herbaciany docenią także właścicielki mocno przetłuszczających się włosów i skóry skłonnej do łojotoku. Świetnie radzi on sobie także z łupieżem. Olejek herbaciany skutecznie hamuje wydzielanie łoju, poprawia ukrwienie skóry, a nawet hamuje proces wypadania włosów.
Olejek z drzewa herbacianego należy nakładać bezpośrednio na włosy, wcześniej rozcieńczając go np. w oliwie z oliwek. Można też dodać kilka kropel olejku do ulubionego szamponu, a następnie myć i pielęgnować włosy jak zwykle.
Mało kto wie o jeszcze jednym, zaskakującym zastosowaniu olejku z drzewa herbacianego. Przez wzgląd na swoje m … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS