23-05-2023, ostatnia aktualizacja 23-05-2023 16:41
W Warszawie jest już 95 ze 123 zamówionych Hyundaiów. Wczoraj na torach zadebiutował ostatni z trzech typów koreańskich wagonów – najkrótszy, 23-metrowy. Nowoczesny, niskopodłogowy i trójczłonowy model 142N obsłuży mniej uczęszczane stołeczne linie – na przykład 27 czy 28.
źródło: Bloomberg
Większość ze 123 nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów zamówionych u koreańskiego producenta to pojemne wagony przeznaczone na najbardziej popularne trasy, w tym również powstającą trasę do Wilanowa. To 103 tramwaje o długości 33 metrów (85 dwukierunkowych modeli 140N i 18 wagonów jednokierunkowych 141N). Mogą one przewieźć ponad 200 pasażerów.
Dwadzieścia pozostałych Hyundaiów 142N to wersja krótsza o 10 metrów – ze 162 miejscami, w tym 34 siedzącymi. W poniedziałek, 22 maja, na tory wyjechał pierwszy taki wagon. Zadebiutował on na linii 28 – z Warszawy Wschodniej przez most Gdański na Górczewską.
Niskopodłogowce na topie
Tramwaje niskopodłogowe są przyjazne osobom z niepełnosprawnościami, seniorom i opiekunom dzieci w wózkach. Po zakończeniu dostaw z Korei Południowej będą w Warszawie aż 434 takie wagony, czyli 71 proc. taboru. To wynik podobny do innych stolic środkowoeuropejskich, które modernizują swoje floty tramwajowe. W dalszym ciągu klasyczne tramwaje, bez niskiej podłogi, kursują w m.in. w Pradze, Bratysławie czy Rydze. Lepsze wyniki od Warszawy mają tylko: Helsinki (74 proc. taboru niskopodłogowego), Wiedeń (79 proc.) i Berlin (100 proc.), który jako jedyna europejska stolica zakończył wymianę klasycznych tramwajów na niskopodłogowe.
Warszawski program tramwajowy
Warszawa prowadzi największy w Polsce program inwestycji tramwajowych. W budowie jest obecnie ponad 11 km nowych tras tramwajowych – na Kasprzaka, na Gagarina i do Wilanowa. W marcu został ogłoszony przetarg na budowę podziemnej trasy do Warszawy Zachodniej. Tramwaje Warszawskie pracują nad przygotowaniem kolejnych tras – na Gocław, wzdłuż Pola Mokotowskiego, na Zieloną Białołękę i wzdłuż Modlińskiej. Powstaje też najnowocześniejsza zajezdnia tramwajowa w Polsce – na Annopolu.
rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie – bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS