„Jestem pierwszy raz w życiu w Muzeum Śląskim, nigdy nie przyszedłbym tu sam, bałbym się”. Ustalenia zebrano w raporcie dotyczącym Katowic, Bytomia i Chorzowa.
***
W tych trzech miastach przeprowadzona została społeczna kontrola dostępności obiektów poprzemysłowych, zrewitalizowanych za ciężkie pieniądze, i przekształconych w instytucje kultury. Przy okazji sprawdzono, jak chodzi się po ulicach naszych miast.
Celem tej społecznej kontroli było sprawdzenie, na ile na wyznaczonych trasach, osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi i sensorycznymi mogą się czuć bezpiecznie, zwłaszcza określenie czy mogą na wyznaczonych trasach poruszać się i zwiedzać samodzielnie. Ustalenia są często dość szokujące.
Wybrano następujące obiekty i miejsca:
Katowice – tereny dawniej Kopalni Katowice oraz tereny rynku i ul. Dworcowej. Muzeum Śląskie.
Bytom – zrewitalizowane tereny dawnych zabudowań KWK Rozbark. Budynek Teatru Rozbark, centrum wspinaczkowe Skarpa.
Chorzów – tereny dawnej Huty Kościuszko i budynek Muzeum Hutnictwa.
Celowo wybrano obiekty, które na przestrzeni ostatnich lat zostały zrewitalizowane, zakładając że to od nowych inwestycji należy wymagać zachowania pewnych standardów gwarantujących zachowanie dostępności.
Założono, że zagwarantowanie dostępności stanowi jedno z podstawowych zadań w procesie nadawania nowych funkcji zabytkowi, zwłaszcza funkcji nastawionych na przyjmowanie zwiedzających i organizację wydarzeń kulturalnych.
Założono też, że podstawową formą poznawania i interpretacji dziedzictwa dawnych przemysłowych miast powinien być spacer, jednak żeby był on możliwy dla wszystkich – przestrzeń powinna być dostępna również dla wszystkich.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Industrialnego odwiedzali zabytki wraz z wolontariuszami. Założeniem było, iż grupa nie idzie w miejsca, w których nie ma możliwości poruszania się na wózku inwalidzkim, skupia się również na formach odbioru wystaw i przestrzeni w sposób przyjazny np. osobom niewidomym czy seniorom.
Uczestnicy projektu spacerowali ulicami miast, odwiedzając obiekty kulturalne, jednocześnie poznając historię i problematykę ochrony dziedzictwa industrialnego regionu, w ten sposób sprawdzali ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie działania monitoringowe prowadzone były w mniejszych i większych zespołach, z czego kilka wydarzeń było ogólnodostępnych.
Oto niektóre wrażenia:
„Jak mam poruszać się po mieście, w którym miejsca oznaczone jako dostępne są dostępne tylko teoretycznie?”
„Niby jest winda dla niepełnosprawnych, ale nie da się jej samodzielnie włączyć”.
„Spacer po mieście jest trudny, cały czas muszę uważać, często potrzebuje pomocy pokonaniu przeszkód a alternatywnych tras brak”
„Te bariery są niezauważalne przez ludzi zdrowych….”
Uczestnicy projektu chwalili kierunek zmian. Niemniej w wielu miejscach osoba niepełnosprawna nadal pozostaje bezradna.
Chwalono na przykłąd Katowice. Był okres, że wszystkie obiekty wykonywane w mieście wcześniej musiały buć zaakceptowane przez osoby niepełnosprawne.
Chodziło o podjazdy, krawężniki czy automatyczne drzwi czy tak drobne kwestie, jak wsokość kontaktów. Mimo to warto ponownie się przyjrzeć zmianom.
W Katowicach – w Strefie Kultury i nie tylko – w wielu miejscach są zbyt wysokie krawężniki i kanały odprowadzające wodę.
Krawężniki są obniżane (jeden z przykładów). Można z nich zjechać wózkiem inwalidzkim. Ale nie są dostosowane do tego, by na nie ponownie wjechać.
– Mały kontakt mam z kulturą, ponieważ nie mam gdzie i z kim podejść – otwarcie wyznał jeden z uczestników projektu, niewidomy mężczyzna.
Raport o dostępności dostępny jest tu: ***https://konkresochronyzabytkow.wordpress.com/raport-o-dostepnosci/***
***
Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.
Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).
Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.
***
Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).
***
Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.
***
Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.
***
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS