A A+ A++

Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza do akcji “Listy do Henia”. 19 kwietnia każda osoba będzie mogła “wysłać” samodzielnie napisany list do Henia, wystarczy w godzinach 11:00-13:00 przyjść na Krakowskie Przedmieście 64. 

Henio Żytomirski

Henio Żytomirski był 6-letnim chłopcem kochanym przez całą rodzinę. We wrześniu 1939 roku miał iść pierwszy raz do szkoły, jednak tego dnia wybuchła wojna. Wiosną 1941 roku chłopiec wraz z rodziną musiał przenieść się do getta. Rok później rozpoczęła się Zagłada, a Henio podzielił los tysięcy lubelskich Żydów. Napisanie i wysłanie listu do Henia jest wyrazem pamięci nie tylko o tym małym chłopcu, ale o wszystkich ofiarach Holokaustu.

Henio zginął najprawdopodobniej w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Jego historię udało się częściowo odtworzyć na podstawie zachowanych zdjęć i dokumentów rodzinnych. Wśród 43 tysięcy bezimiennych ofiar Zagłady, Henio stał się postacią wyjątkową – znaliśmy jego imię, jego rodzinę, jego historię. W tym roku już kolejny raz mieszkańcy Lublina mogą napisać list do Henia. Będzie to indywidualny wyraz pamięci.

Pisanie listów do Henia

Spotkajmy się dniu Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości w miejscu, gdzie została wykonana ostatnia fotografia Henia, na Krakowskim Przedmieściu 64. Akcja „Listy do Henia” zostanie poprzedzona wieloma warsztatami z lubelską młodzieżą, których uczestnicy i uczestniczki poznają historię chłopca. W tym dniu odbędzie się również spacer śladami Henia.

Pisanie listów nabiera dodatkowego znaczenia w kontekście wciąż trwających obchodów 81. rocznicy rozpoczęcia Akcji „Reinhardt” oraz 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje w kilku miastach w Polsce, w tym w Lublinie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Wolontariusze będą informować przechodniów o tragicznych wydarzeniach z 1943 roku, wręczając im papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” jest partnerem akcji.

Miejsce: Krakowskie Przedmieście 64, Lublin.
Termin: 19 kwietnia 2023 roku w godzinach 11:00-13:00.
Wstęp wolny!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Lublin: IV. Festiwal Przez Świat. Spotkania z podróżą
Następny artykułUM Lublin: Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu