A A+ A++

(fot. Andrzej Dereń)

Inwestycje zrealizowane w 2022 r. w gminach: Biała, Prudnik i Walce zgłoszone zostały do ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Trwa internetowe głosowanie

Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów ukończonych do I kwartału 2023 r., wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi. Konkurs promuje funkcjonalność modernizowanych i przebudowywanych budynków i budowli, nowoczesność technologii i rozwiązań projektowych, stosowanie nowych technik, nowoczesnych efektywnych i bezpiecznych urządzeń, wysoką jakość wykonawstwa robót budowlanych  i konserwatorskich, efekty ekologiczne, a w przypadku obiektów zabytkowych dbałość o architekturę i ochronę dziedzictwa kulturowego – czytamy na stronie www organizatora.

Do 12 kwietnia do konkursu zgłoszono 16 propozycji z województwa opolskiego.

UWAGA! CODZIENNIE MOŻNA ODDAĆ JEDEN GŁOS ZE SWOJEGO KONTA! LINK Z WYNIKAMI GŁOSOWANIA NA POZIOMIE:


Biała – Wieża Ciśnień

Z gminy Biała zgłoszono remont i adaptację na obiekt turystyczny Wieży Ciśnień przy ul. Wodociągowej.

– W miejscowości Biała w powiecie prudnickim, przy ulicy Wodociągowej, na terenie ogródków działkowych, znajduje się niewielka, miejska wieża ciśnień. Została ona wybudowana w roku 1913 na potrzeby wodociągu. Jest to ładny, żelbetowy obiekt z głowicą przykrytą dachem z czerwonej dachówki. Do wnętrza prowadzi ozdobny portal z herbem miasta. O poziomie wody w zbiorniku informowały dwa zegarowe wskaźniki – to fragment opisu obiektu.

LINK DO STRONY Z GŁOSOWANIEM – BIAŁA: Remont i zmiana sposobu użytkowania wieży ciśnień wraz z zagospodarowaniem terenu w miejscowości Biała ulica Wodociągowa – Modernizacja Roku

Wieża Ciśnień
Wieża Ciśnień w Białej (fot. Andrzej Dereń)

Prudnik – dworzec autobusowy

Tej inwestycji nie trzeba szczególnie przedstawiać. Plac z budynkiem poczekalni zbudowane w zamierzchłych czasach Polski Ludowej, zmienione zostały nie do poznania.

Opis: – Jest to jedna z większych inwestycji realizowanych w ostatnich latach przez gminę. Budowa dworca została dofinansowana ze środków unijnych. Nowy budynek dworca, który będzie pełnić funkcję centrum przesiadkowego ma się przyczynić do poprawy komunikacji oraz ułatwić podróżowanie zarówno mieszkańcom Prudnika, jak i turystom odwiedzającym miasto. Budynek dworca autobusowego, jednokondygnacyjny, wykonany jako konstrukcja murowana z elementami żelbetowymi. Obiekt wykończony jest cegłą nawiązującą do historycznej zabudowy centrum Prudnika. Zewnętrzna ślusarka okienna, drzwiowa wykonana jako aluminiowa. Zadaszenie wykonane jest w konstrukcji stalowej obłożonej miejscami sklejką brzozową. Zadaszenie składa się z „głównej nawy”, która jest kontynuacją przestrzeni poczekalni i jest wykończona materiałem nieprzeziernym – identycznym jak sufit w poczekalni. Wzdłuż nawy głównej, po obu jej stronach, zlokalizowane są pasy zadaszenia wykończone bezbarwnym szkłem z sitodrukiem – zapewniającą ochronę przed opadami a jednocześnie zapewniającą dostęp światła słonecznego.

LINK DO STRONY Z GŁOSOWANIEM – PRUDNIK: Budowa dworca autobusowego w Prudniku – Modernizacja Roku

Dworzec autobusowy w Prudniku
Dworzec autobusowy w Prudniku (fot. Andrzej Dereń)

Walce – modernizacja budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach

Okazały budynek zmienił się zarówno od wewnątrz jak i zewnątrz. Chodziło nie tylko o estetykę, ale i wprowadzenie zmian zmierzających do znacznej oszczędności energii.

Opis: Przedmiotem projektu była głęboka i kompleksowa modernizacja energetyczna budynku użyteczności publicznej tj. Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach (…).
GOK w Walcach to budynek trzykondygnacyjny usytuowany w strefie zabudowy mieszkaniowej, gospodarczej i usługowej. Modernizacja budynku polegała między innymi na:

  • dociepleniu ścian zewnętrznych, stropów, dachu,
  • wymianie okien i drzwi zewnętrznych,
  • modernizacji systemu grzewczego i CWU,
  • instalacji gruntowej pompy ciepła i kolektora słonecznego,
  • wymianie oświetlenia na energooszczędne,
  • zastosowaniu instalacji do monitorowania i zarządzania energią oraz na montażu tzw.: „zielonej ściany”.

Inwestycja poprawiła estetykę tego obiektu jak również wpłynęła na efektywność energetyczną, oszczędność i ochronę środowiska.

LINK DO STRONY Z GŁOSOWANIEM – WALCE: Modernizacji budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach – Modernizacja Roku

Gminny Ośrodek Kultury w Walcach (fot. Andrzej Dereń)
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPsychoterapia w wirtualnej rzeczywistości. Uruchomiono nową pracownię w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego
Następny artykułUsłyszał zarzut znęcania się nad psem