Liczba wyświetleń: 335
„Rząd już nas nie chce” – napisali na transparentach rolnicy z Niderlandów, którzy kwestionują tzw. „plan azotowy”. Ma on doprowadzić do zmniejszenia o połowę emisji azotu w ciągu siedmiu lat, co oznacza to znaczną redukcję inwentarza hodowlanego.
Demonstracje niderlandzkich rolników w Hadze odbywają się cyklicznie. Hodowcy krów i świń widzą w planach rządu likwidację swoich gospodarstw. W dodatku drastyczna redukcja stada niderlandzkiego ma się rozkładać nierównomiernie.
W Niderlandach istnieje około 160 terenów „Natura 2000” chronionych przez prawodawstwo europejskie. Podobno ich współżycie z gospodarstwami hodowlanymi nie jest już możliwe. Zaazotowanie gleb z odchodów zwierzęcych ma niszczyć tereny chronione.
Ekolodzy twierdzą, że np. azot zabija grzyby otaczające korzenie dębów. Dęby umierają powoli, ale zamiast żyć od 400 do 600 lat, dożywają 80 lat. Azot ma także wpływać np. na ptactwo. Podobno 70 proc. ptaków ma „zbyt kruche kości”.
Zieloni uważają, że wymaga to radykalnej likwidacji hodowli, podobnie jak zakończenia „epoki węgla”. Rolników chcą przekwalifikować. Ich aktywiści, jak zwykle katastroficznie mówią, że to już nie kwestia „stylu życia, ale przetrwania”.
Rząd niderlandzki przeznaczył na „transformację” 24 miliardy euro. Jednak ta akcje „dezazotowania” doprowadziła do reakcji rolników. W marcu duży sukces odniosła mało znana wcześniej partia Ruch Rolników Obywatelskich (Boer Burger Beweging – BBB), która zagospodarowała bunt. Doszły do tego i inne tematy, jak walka z imigracją.
Wykorzystując powszechny gniew społeczny na pomysły rządu BBB odniosła niespodziewane zwycięstwo w wyborach prowincjonalnych. Obecnie jest największą partią w Senacie (15 mandatów w 75-osobowej Eerste Kamer). BBB twierdzi, że problem jest wyolbrzymiony i alarmuje, że proponowane rozwiązania doprowadzą do zamykania gospodarstw i deficytu żywności. Premier Rutte ze swoich pomysłów klimatycznych jednak rezygnować nie zamierza.
Autorstwo: BD
Na podstawie: „France Info”
Źródło: NCzas.com
Poznaj plan rządu!
OD ADMINISTRATORA PORTALU
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS