A A+ A++

W czwartek przedstawiono informację dotyczącą inwentaryzacji budynków i obiektów budowlanych w Polsce. Komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak zaznaczył, że to było ogromne wyznanie dla PSP, a w akcji wzięło udział blisko 13 tys. strażaków.

PSP ma niezwykle wyszkoloną kadrę. Wszyscy absolwenci Szkoły Głównej Pożarniczej mają uprawnienia budowlane. Jesteśmy ekspertami w dziedzinie rozpoznawania zagrożeń – powiedział gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. Dodał, że PSP była przygotowana do takiego zadania. Oczywiście było to nowe wyzwanie. Trwało ono 85 dni, ponad 171 tys. godzin roboczych – stwierdził Komendant Główny PSP.

Zaznaczył też, że w Polsce przez ostatnich sześć, czy siedem dekad nikt nie podejmował się tego tematu. Jest to pierwszy krok akcji, którą musimy w Polsce przeprowadzić – wskazał.

300 tys. osób zmieści się w schronach profesjonalnych

Komendant Główny PSP zaznaczył, że jeśli chodzi o tzw. schrony profesjonalne, to w naszym kraju może się w nich ukryć ponad 300 tys. osób. Jest też 9 tys. miejsc ukrycia, w których schronienie może znaleźć ponad 1,1 mln osób. Jeśli chodzi o miejsca doraźnego schronienia to jest to 224 tys. miejsc dla blisko 47 mln osób – powiedział Bartkowiak.

Zauważył również, że straż pożarna badała schrony nie tylko pod kątem ewentualnego konfliktu zbrojnego, ale również w kontekście różnych anomalii pogodowych. Nasze statystyki pokazują, że każdego roku mamy bardzo dużo zdarzeń pogodowych, które prowadzą do różnych niebezpiecznych zdarzeń – stwierdził.

Zaznaczył, że dla każdego obywatela jest przewidziane 1,5 metra kwadratowego, a wiele tych miejsc jest naprawdę w bardzo dobrym stanie.

Najwięcej miejsc schronienia jest na Śląsku, najmniej na Warmii i Mazurach – powiedział Bartkowiak.

Czym są schrony, ukrycia i miejsca doraźnego schronienia?

Miejsca doraźnego schronienia to są to piwnice, garaże podziemne, szkoły, kościoły – miejsca, w których strażacy uważają, że konstrukcja jest na tyle odpowiednia, że można się tam schronić przed np. warunkami atmosferycznymi. 

Miejsca ukrycia to są niehermetyczne schrony czyli nie spełniają znamion schronu.

Schrony, których jest około 2 tysięcy, to w pełni sprawne, hermetyczne miejsca, w których można się ukryć przed poważniejszymi zagrożeniami – wyjaśnił Bartkowiak.

Specjalna aplikacja

Państwowa Straż Pożarna przygotowała aplikację, za pomocą której każdy będzie mógł znaleźć schron, miejsce ukrycia lub miejsca doraźnego schronienia – poinformował na konferencji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Zaznaczył, że ze strony opinii publicznej wielokrotnie padało pytanie o to, w jaki sposób obywatele mają się dowiedzieć, gdzie znaleźć schronienie.

Straż Pożarna odpowiedziała na to pytanie, przygotowując aplikację. Ta aplikacja od dzisiaj będzie ogólnie dostępna na stronie PSP. Aplikacja, gdzie każdy może sprawdzić odpowiedni adres i znaleźć najbliższy swojego adresu schron, ukrycie albo miejsce doraźnego schronienia – powiedział wiceszef MSWiA.

W jego ocenie aplikacja jest dobrym, powszechnym narzędziem. Można będzie od dziś z niej korzystać. Mam nadzieję, że takich potrzeb, oczywiście, nie będzie – dodał.

Szef straży pożarnej zaznaczył, że już wkrótce będzie można ściągnąć aplikację na telefony z systemem Android i iOs. Będzie ona przekierowała na stronę, gdzie będzie można sprawdzić w jakim miejscu będziemy mogli się schronić. Otrzymają tam państwo informację, nie tylko jak daleko jest to miejsca schronienia ale też informację jak szybko może tam dojechać jednostka Państwowej Straży Pożarnej lub Ochotniczej Straży Pożarnej. Będą tam podane czasy przyjazdu i zasięg – wyjaśnił.

Zakładamy, że nawet jeśli dzisiaj będzie dużo wejść, to nie powinna się zablokować i spokojnie działać i funkcjonować – dodał.

Ogromne przedsięwzięcie

Wąsik podkreślił, że inwentaryzacja trwała od października 2022 roku do lutego 2023 roku. To było ogromne przedsięwzięcie, które prowadziła Państwowa Straż Pożarna. W tej inwentaryzacji wzięło udział ponad 13 tysięcy funkcjonariuszy Straży Pożarnej. 40 proc. formacji było zaangażowanych w różnym stopniu w te działania we wszystkich komendach PSP – zaznaczył.

Jak wyjaśnił, wszystkie budowle zostały podzielone na trzy kategorie: schrony, ukrycia (czyli schrony niehermetyczne) oraz miejsca doraźnego schronienia.

Wąsik zastrzegł, że inwentaryzacji poddane zostały wszystkie pomieszczenia należące do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, ale także te należące do podmiotów gospodarczych prowadzących działalności użyteczności publicznej. Inwentaryzacji nie podlegały – jak dodał – tego typu obiekty w budynkach prywatnych.

Bartkowiak o kontroli schronów: Przez 30 lat w wolnej Polsce nikt tego wcześniej nie zrobił

W styczniu w Rozmowie w południe w RMF FM Bartkowiak był pytany o wyniki kontroli schronów. Przez 30 lat w wolnej Polsce nikt tego wcześniej nie zrobił. Myśmy podjęli to wyzwanie na prośbę pana ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Wstępny raport jest już u ministra Macieja Wąsika. Analizowane jest teraz nasze podsumowanie – mówił szef straży pożarnej. Niestety jest tam wiele rzeczy do zrobienia – powiedział.

Prowadzący rozmowę dopytywał w jakim czasie to się może stać? Jest ustawa o ochronie ludności w przygotowaniu. Myślę, że w ciągu najbliższych tygodni powinna być już Sejmie. I tam są pieniądze na to, żeby te schrony doprowadzić do porządku – stwierdził.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiosenne porządki na miejskich ulicach i chodnikach
Następny artykułPrzyczyny wibracji podczas jazdy samochodem