A A+ A++

Likwidacja PCC przy zakupie pierwszego mieszkania najpóźniej wejdzie w życie z początkiem roku – powiedział w poniedziałek w Programie 3. Polskiego Radia szef MRiT Waldemar Buda. Wcześniej ma zacząć obowiązywać zakaz cesji umów deweloperskich, który będzie dodany do ustawy ws. bezpiecznego kredytu. 

Rząd zakaże cesji umów deweloperskich. Ale to nie koniec zmian
fot. KPRM / / Flickr

W piątek minister rozwoju i technologii przedstawił pakiet rozwiązań dotyczących rynku mieszkaniowego. W znowelizowanym rozporządzeniu ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki ma być m.in. zwiększona odległość między budynkami znajdującymi się na sąsiadujących działkach. Ponadto minister zapowiedział likwidację podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania oraz ograniczenie cesji umów deweloperskich.

Buda pytany, kiedy zapowiedziane rozwiązania wejdą w życie, odparł, że intencją jego resortu jest jak najszybsze wprowadzenie zmian. “Część elementów ma źródło w rozporządzaniach, inne mają w ustawach” – powiedział.

Jak przekazał, projekt zmiany rozporządzenia ws. warunków technicznych jest gotowy i będzie teraz przedmiotem konsultacji. “Jeśli chodzi o likwidację podatku od czynności cywilnoprawnych, to trzeba wprowadzić przepisami ustawowymi. Najpóźniej wszystkie zmiany wejdą w życie z początkiem roku. Te, które będą mogły wejść wcześniej, wejdą wcześniej, np. zakaz cesji – już przygotowane przepisy, dołożone do kredytu 2 proc.” – powiedział minister rozwoju.

Rząd zapowiada ostrą walkę z cesjami umów deweloperskich

Według informacji resortu, będzie wprowadzony całkowity zakaz cesji umowy rezerwacyjnej, a możliwość cedowania umowy deweloperskiej będzie ograniczona do przypadków cesji jednego lokalu mieszkalnego dokonywanej przez nabywcę, który w okresie trzech lat poprzedzających jej dokonanie, nie dokonał podobnej cesji innej umowy deweloperskiej. Wyjątek od tej reguły będą stanowiły cesje na rzecz osób najbliższych. Ponadto umowa cesji będzie musiała być wyłącznie w formie aktu notarialnego.

W rozporządzeniu o warunkach technicznych ma być zapisane m.in., że minimalna odległość budynku mieszkalnego wielorodzinnego powyżej czterech kondygnacji nadziemnych od granicy działki będzie wynosić co najmniej 5 metrów (czyli 10 m między budynkami); minimalna powierzchnia lokalu użytkowego będzie wynosić 25 m kw., co ma wyeliminować sytuacje, w których lokale użytkowe są sprzedawane jako lokale inwestycyjne i wykorzystywane jak pełnowartościowe mieszkania; ponadto place zabaw będą obowiązkowe przy budynkach, w których jest więcej niż 20 mieszkań.

Stanowisko Polskiego Związku Firm Deweloperskich

Polski Związek Firm Deweloperskich pozytywnie ocenia wprowadzenie rozwiązań promujących transport rowerowy, zwiększających liczbę terenów zielonych w miastach, czy ograniczających spekulacje na rynku pierwotnym poprzez wprowadzanie zakazu cesji nieruchomości.

Wiele z rozwiązań zaproponowanych przez resort rozwoju to realizacja postulatów środowiska. Polski Związek Firm Deweloperskich pozytywnie ocenia wprowadzenie rozwiązań promujących transport rowerowy, zwiększających liczbę terenów zielonych w miastach, czy ograniczających spekulacje na rynku pierwotnym poprzez wprowadzanie zakazu cesji.

Jako organizacja branżowa zgadzamy się i popieramy propozycje zmian legislacyjnych mających na celu poprawę wadliwych przepisów.  Doceniamy również wysiłki Ministerstwa służące ukróceniu nieodpowiedzialnych praktyk na rynku. Warto jednak podkreślić, że w przeciągu ostatnich dziesięciu lat prywatni przedsiębiorcy wybudowali ponad milion mieszkań, a szeroko komentowane przypadki nieprawidłowych działań stanowią promil tej liczby. 

Nadal chcemy aktywnie uczestniczyć w rozmowie dotyczącej wdrożenia zaproponowanych zmian.  Czekamy na szczegóły dotyczące propozycji w zakresie obowiązku budowy placów zabaw dla inwestycji powyżej 20 mieszkań.Zwracamy uwagę, że wprowadzenie powyższych zmian w życie spowoduje ograniczenie podaży działek możliwych do wykorzystania na cele mieszkaniowe. To w konsekwencji doprowadzi do spadku inwestycji deweloperskich oraz istotnego wzrostu cen lokali, zwłaszcza w centrach dużych miast. 

Firmy zrzeszone w Polskim Związku Firm Deweloperskich od wielu lat realizują marzeń Polaków o własnym mieszkaniu. Wierzymy, że zgodnie z zapowiedzią Pana Ministra głos branży jest brany pod uwagę i zarówno obecne, jak i każda kolejna propozycja zmian będzie tworzona w atmosferze dialogu i współpracy.

kmz/ skr/

Źródło:PAP

Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzterech kierujących straciło prawo jazdy
Następny artykułWiadomości z Wielkopolski. Sprawdź, co dzieje się w Wielkopolsce (3 kwietnia 2023)