„Ulotnił się” z pieniędzmi, dwie osoby straciły życie
Przypomnijmy, w połowie stycznia tego roku pisaliśmy o aferze w branży budowlanej. Rafał T. – szef firmy Budinż z Jejkowic miał nie wypłacić pieniędzy podwykonawcom i pracownikom, którzy stawiali hotel w Stodołach. Mężczyzna następnie „ulotnił się” z pieniędzmi (miał wyprowadzić więcej niż 6 mln złotych) i był nieuchwytny nawet dla żony. Został jednak namierzony przez policjantów, a wg naszego informatora – miało dojść do tego w Słomczynie.
W tę historię wplótł się jeszcze jeden, tragiczny wątek. W Boże Narodzenie samobójstwo popełniła księgowa współpracująca z Budinżem. Do dramatu miało dojść w jednej z podbeskidzkich miejscowości. Więcej pisaliśmy w artykule »Biznesmen uciekł z pieniędzmi. Księgowa popełniła samobójstwo w Boże Narodzenie? Sprawę bada prokuratura«
Zobacz także
Już wtedy sprawę prowadziła Prokuratura Rejonowa w Rybniku. Jak się dowiedzieliśmy przed kilkoma tygodniami, sprawę przejęli ją śledczy z gliwickiej „okręgówki”. Okazało się bowiem, że Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadziła postępowanie (niezależnie od Rybnika) już od 3 stycznia.
Na tym nie koniec tragedii. Na swoje życie targnęła się Wiesława T. Z naszych informacji wynikało, że żona Rafała T. jako komandytariusz spółki, stała „na pierwszej linii ognia”. To przede wszystkim do niej przychodzili i dzwonili przedstawiciele pokrzywdzonych firm. Pisaliśmy o tym w artykule »Nie żyje żona biznesmena, podejrzewanego o wyprowadzenie pieniędzy. To kolejna tragedia związana z aferą w firmie budowlanej«
Rafał T. aresztowany
To kolejna odsłona afery związanej z jejkowicką firmą Budinż. Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, Rafał T. został aresztowany.
Jak ustalono, Rafał T. wraz z żoną prowadzili działalność gospodarczą w postaci spółki cywilnej oraz spółek BUDINŻ PB sp. z o.o., sp.k. i BUDINŻ sp. z o.o. W latach 2020-2022 spółki uczestniczyły w licznych, poważnych inwestycjach budowlanych pełniąc funkcję głównego wykonawcy. Od połowy 2022 roku firma Rafała T. przestała regulować swoje zobowiązania wobec podwykonawców i dostawców, pomimo faktu, że otrzymywała środki pieniężne od inwestorów – mówi Joanna Smorczewska, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.
Jak dodaje, śledztwo obejmuje również wątek działania na szkodę spółki BUDINŻ PB sp. z o.o., sp.k. przez Rafała T. oraz ukrywania składników majątku. Wszystkie zawiadomienia złożone w sprawie przez pokrzywdzonych i ich pełnomocników dotyczą czynów penalizowanych w art. 286 k.k. oraz 296 k.k.
W dniu 15 marca 2023 roku, zatrzymano Rafała T. Podejrzanemu przedstawiono cztery zarzuty, o czyny z art. 286 § 1 k.k. w związku z art. 294 § 1 k.k., czyn z art. 296 § 1 k.k. i art. 296 § 2 k.k. w związku z art. 284 § 2 k.k., a także przestępstwo z art. 299 § 1 k.k. i z art. 300 § 1 i 3 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k – wymienia Joanna Smorczewska.
Zgodnie z wnioskiem złożonym przez prokuratora, Rafał T. został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Postępowanie jest w toku. Trwają czynności procesowe. Prokuratura nie udziela innych informacji.
—
Art. 286 (oszustwo)
§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu, lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Art. 296
§ 1. Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi, lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w §1 lub 1a działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Art. 284
§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Art. 299 (pranie pieniędzy)
§ 1. Kto środki płatnicze, instrumenty finansowe, papiery wartościowe, wartości dewizowe, prawa majątkowe lub inne mienie ruchome, lub nieruchomości, pochodzące z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego, przyjmuje, przekazuje lub wywozi za granicę, pomaga do przenoszenia ich własności lub posiadania albo podejmuje inne czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie ich przestępnego pochodzenia, lub miejsca umieszczenia, ich wykrycie, zajęcie albo orzeczenie przepadku, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Art. 300. Utrudnianie zaspokojenia wierzyciela
§ 1. Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 3. Jeżeli czyn określony w § 1 wyrządził szkodę wielu wierzycielom, sprawca
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS