Złożenie zeznania podatkowego przez internet to współczesna forma wywiązywania się z obowiązku wobec urzędu skarbowego. Wypełnienie deklaracji PIT online niesie za sobą wiele korzyści, m.in. szybszy zwrot nadpłaty podatku i stanowi duże ułatwienie. Z jakich narzędzi do rozliczania PIT-u online może skorzystać podatnik?
Podatek PIT – informacje ogólne
Podatek dochodowy od osób fizycznych w skrócie określany jako PIT jest obowiązkowym świadczeniem na rzecz skarbu państwa. Powinność uregulowania PIT-u spoczywa na każdej osobie fizycznej, która wykazała w danym roku dochody podlegające opodatkowaniu.
W Polsce zalicza się do nich m.in. przychody uzyskane w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej, wynikające ze stosunku pracy, służbowego, emerytury, najmu czy sprzedaży nieruchomości.
Obowiązek podatkowy opiera się na złożeniu odpowiedniej deklaracji do urzędu skarbowego. Jej typ musi być dostosowany bezpośrednio do sposobu osiągania wykazanych dochodów. W kraju funkcjonuje obecnie wiele różnych typów formularzy PIT, wobec czego ich odpowiednie dopasowanie może być dla podatnika dość problematyczne.
Z tego względu przed złożeniem deklaracji podatkowej warto zasięgnąć informacji na ten temat w internecie. Przydatne mogą okazać się takie serwisy jak pit.pl, które stanowią rzetelne źródło wiedzy na temat obowiązujących terminów czy zasad składania deklaracji.
Osoby objęte opodatkowaniem w formie ryczałtu dla przychodów ewidencjonowanych pochodzących m.in. z pozarolniczej działalności gospodarczej (spółka cywilna, jawna) powinny zwrócić szczególną uwagę na PIT-28 w serwisie pit.pl, natomiast podatnicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę – sprawdzić informacje o formularzu PIT-37.
Jaki formularz PIT wybrać?
PIT-37 i PIT-28 nie są jedynymi typami formularzy, jakie funkcjonują obecnie w kraju. Warto jednak podkreślić, że PIT-37 to prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj druku. Dotyczy on nie tylko osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę czy cywilnoprawnej, ale i podatników osiągających przychody w postaci świadczeń emerytalnych, renty czy stypendiów.
Ponadto formularz PIT-37 obowiązuje osoby wykazujące przychody wynikające z praw autorskich i majątkowych, a także umów aktywizacyjnych. Bardzo istotnym kryterium podczas wyboru druku PIT-37 jest również nieprowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.
Z kolei formularz PIT-36 dotyczy m.in. tych podatników, którzy wykazali dochody opodatkowane według tzw. zasad ogólnych, czyli skali podatkowej, uzyskane w wyniku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Wcześniej wspomniany PIT-28, oprócz osób wykazujących zarobki z pozarolniczej działalności gospodarczej, która jest opodatkowana ryczałtowo od przychodów ewidencjonowanych, dotyczy również m.in. podatników wykazujących dochody z najmu prywatnego (przy opodatkowaniu ryczałtem).
Rozliczanie PIT-u z usługą Twój e-PIT
W dobie cyfryzacji obecnie preferowanym sposobem rozliczania PIT-u jest korzystanie z narzędzi dostępnych online. Takie rozwiązanie może nieść za sobą wiele korzyści, m.in. szybszy zwrot nadpłaty podatku. W przypadku formularzy PIT-37 jest to automatyczny zwrot przebiegający w ciągu 7 dni (pod warunkiem że kwota nadpłaty nie przekracza 5 000 zł).
Rozliczenie z urzędem skarbowym jest możliwe za pośrednictwem szeregu programów dostępnych w sieci, a także narzędzi udostępnianych podatnikom przez Ministerstwo Finansów. Zalicza się do nich e-Deklarację, którą można znaleźć pod adresem e-deklaracje.gov.pl oraz usługę Twój e-PIT dostępną pod adresem podatki.gov.pl.
W przypadku rozliczania PIT-u przez internet oprócz szybszego zwrotu nadpłaty podatku użytkownik może liczyć na szereg innych udogodnień. Są nimi m.in. automatyczne uzupełnianie informacji pochodzących z formularza PIT-11 czy szybki wybór organizacji, do której trafi 1,5% podatku danej osoby.
Na wstępie należy zaznaczyć, że usługa Twój e-PIT jest dedykowana podatnikom rozliczającym się na podstawie druków PIT-28, PIT-26, PIT-37 oraz PIT-38. Co więcej, niezbędne jest do tego posiadanie profilu zaufanego lub dysponowanie e-dowodem, bankowością elektroniczną czy aplikacją mObywatel. Istnieje również możliwość zalogowania się w systemie przy pomocy danych autoryzujących, czyli numeru PESEL lub NIP i kwoty przychodu.
Narzędzie Twój e-PIT stanowi dla podatników duże ułatwienie, ponieważ nie wymaga od użytkowników samodzielnego wypełniania deklaracji. Zamiast tego wszelkie niezbędne dane, takie jak kwoty przychodów czy suma zaliczek na podatek są uzupełniane automatycznie na podstawie danych Krajowej Administracji Skarbowej.
Tak przygotowany druk jest udostępniany podatnikowi, którego zadaniem jest zweryfikowanie wprowadzonych danych oraz akceptacja formularza. W razie potrzeby użytkownik może również nanosić niezbędne zmiany i poprawki.
Ponadto w sytuacji, gdy podatnicy rozliczający się na podstawie druków PIT-37 i PIT-38 w żaden sposób nie zaingerują w wygenerowany formularz, zostanie on samoistnie zaakceptowany po upłynięciu określonego terminy.
Formularze PIT online – kiedy spodziewać się zwrotu podatku?
Składanie tradycyjnych druków PIT w formie papierowego dokumentu oznacza około 3 miesiące oczekiwania na zwrot nadpłaty podatku. Okres ten liczy się od momentu złożenia deklaracji.
Należy również podkreślić, że wysyłanie formularza PIT za pośrednictwem firm kurierskich innych niż Poczta Polska wiąże się z ryzykiem niedostarczenia druku w terminie, a co za tym idzie – niewywiązaniem się z obowiązku względem urzędu skarbowego.
Wynika to z faktu, że wówczas pod uwagę jest brana data dostarczenia listu, a nie jego nadania. Z kolei w przypadku wysyłki PIT-u przy pomocy usług świadczonych przez Pocztę Polską deklarację można nadać maksymalnie w ostatni dzień, jaki przysługuje podatnikom na rozliczenie się z fiskusem.
Natomiast wypełnianie formularza w formie elektronicznej wiąże się ze złożeniem deklaracji w czasie rzeczywistym bez konieczności stawienia się w urzędzie skarbowym lub na poczcie. W takim przypadku na zwrot podatku czeka się do 45 dni od daty złożenia deklaracji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS