— Finał będzie dotyczył małych i dużych. Ale wiemy, że poradzimy sobie z tym problemem. Tym problem jest sepsa, a więc choroba, z którą trzeba natychmiast się rozprawić — zapowiadał prezes WOŚP Jerzy Owsiak. Jak dodał, “bardzo szybka reakcja na pacjenta, u którego jest podejrzenie sepsy, ratuje mu życie”. Owsiak powiedział, że WOŚP chce zakupić najlepszy sprzęt diagnostyczny, który ma trafić do 80. szpitali w całej Polsce.
Hasłem tegorocznego Finału jest „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich — małych dużych”, a cel to wyposażenie laboratoriów w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń, które mogą doprowadzić do sepsy. Szybsza diagnostyka to lepsza terapia sepsy poprzez sprawne wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami. Po raz pierwszy w historii sprzęt kupiony przez WOŚP posłuży pacjentom z różnych grup wiekowych. Sepsa jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, w jej diagnostyce każda minuta jest ważna, dlatego też chcemy wesprzeć laboratoria w maksymalnym skróceniu czasu oczekiwania na wyniki badań.
WOŚP. Dlaczego sepsa?
Sepsa to choroba, która postępuje błyskawicznie i zbiera ogromne żniwo. Póki nie zacząłem się tym interesować, nie zdawałem sobie sprawy z tego, że co piąty zgon na świecie spowodowany jest sepsą. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 r. na sepsę chorowało 50 mln ludzi na świecie, z czego 11 mln zmarło – mówi prof. Bohdan Maruszewski.
WOŚP. Jak było w 2022 r.?
Podczas ubiegłorocznego finału zebrano dokładnie 224 376 706 zł i 35 gr.
Twórca WOŚP Jerzy Owsiak na początku konferencji prasowej mówił, że początki Orkiestry były nieśmiałe.
– Ale później trafiliśmy na cały świat. Od samego początku łączyliśmy, nigdy nie dzieliliśmy – mówił. Przypominał, że WOŚP od początku dba o transparentność i zawsze informuje publicznie o celu zbiórek sposobie, w jaki zgromadzone pieniądze zostały wydane.
Za datki organizatorzy kupili sprzęt do okulistyki dziecięcej, m.in. angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka, oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki), synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń, tomografia dna oka, mikroskopy i stoły operacyjne.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS