Byliśmy zaskoczeni tym, gdy zauważyliśmy parę wodną wydobywającą z komina nowej kotłowni gazowej. Od razu też skontaktowaliśmy się ze Zbigniewem Barszczakiem, rzecznikiem prasowym PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa. To właśnie ta spółka odpowiada za inwestycję. Jak się dowiadujemy, rozpoczął się właśnie 72-godzinny rozruch próbny.
Prowadzimy odbiory końcowe i sprawdzamy, czy instalacja jest prawidłowo wykonana, by dostarczać ciepło mieszkańcom. To samo będzie się działo z kotłownią przy ul. Energetyków – wyjaśnia Zbigniew Barszczak.
Zobacz także
Jeżeli chodzi o 4 kolejne kotłownie – spółka zamierza ogłosić przetarg na dokończenie zadań. Wcześniej informowaliśmy Was bowiem, że wykonawca z dnia na dzień zszedł z robót »Kotłownie gazowe w Rybniku jeszcze nie będą grzały. Czy będzie zimno w mieszkaniach?«
Kotłownia przy 3 Maja może grzać jeszcze w tym sezonie
Jeżeli test instalacji wyjdzie pozytywnie, nic nie będzie stało na przeszkodzie, by mogła już ogrzewać mieszkania rybniczan.
Ponieważ elektrociepłownia w Chwałowicach grzeje do końca sezonu grzewczego, zakładamy, że będziemy współpracowali z PGG w zakresie odbioru ciepła. Jeżeli jednak Chwałowice miałyby problem z ogrzewaniem, to uruchomimy naszą instalację, by grzać już w tym sezonie – wyjaśnia rzecznik PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa.
Docelowo wszystkie nowe kotłownie w Rybniku mają działać od następnej jesieni.
Następne dwie inwestycje będziemy uruchamiać przy kopalni Chwałowice. Jak nie będzie już dużych mrozów, spokojnie możemy ogrzewać miasto od kotłowni. Część miasta od południa do torów kolejowych jest już na to przygotowana. Jeżeli nie będzie dużych zapotrzebowań na ciepło, to będziemy grzali resztę miasta.
Przypomnijmy, inwestycja po to została przeprowadzona, ponieważ elektrociepłowni w Chwałowicach kończy się już żywotność. Zadanie po niej mają przejąć właśnie rozproszone źródła ogrzewania.
Musieliśmy wykonać inwestycję, bo Chwałowice i tak się wyłączą. Musieliśmy wykonać inwestycję, by móc ogrzewać miasto – słyszymy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS