W Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Al. Ujazdowskich odbył się wernisaż wystawy „Powstanie Styczniowe 1863 roku”, przygotowanej przez Centralną Bibliotekę Wojskową oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Przed otwarciem wystawy odmówiona została modlitwa w intencji poległych w powstaniu styczniowym, w intencji Ojczyzny oraz za walczących na Ukrainie.
W czasie wernisażu wspomniano postać zmarłego przed kilkoma tygodniami prof. Zbigniewa Wawra, historyka wojskowości, wybitnego muzealnika, który był m.in. dyrektorem Łazienek Królewskich, a także jednym z pomysłodawców wystawy. Zasługi zmarłego profesora Wawra przypomniała p.o. dyrektora Łazienek Marianna Otmianowska. – Etos edukacyjny, potrzeba pognębiania historii przyświecały dyrektorowi w każdym obszarze jego działania, tę jego myśl chcemy kontynuować – zapewniła.
Zastępca dyrektora CBW Maksymilian Sokół-Potocki odczytał przesłanie Jana Tarczyńskiego, dyrektora Biblioteki do uczestników uroczystości. „Dzięki powstańcom styczniowym nie zginęły pojęcia: tożsamość, naród i państwo. Etos ich walki spowodował, że mogliśmy po latach stworzyć wolną Ojczyznę, a także przetrwać tragedię II wojny światowej oraz niemiecką i sowiecką okupację” – podkreślił dyrektor Tarczyński.
List do uczestników uroczystości skierowała także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, która zwróciła uwagę, że obchodzimy 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego w kontekście napaści Rosji na Ukrainę. „Nasze losy splatają się także współcześnie. Agresja rosyjska jest wymierzona w cały cywilizowany i demokratyczny świat. Jest wymierzona w nas” – podkreśliła. Dodała, że powstanie z 1863 r. pozostawiło bogatą spuściznę ideową, która kształtowała postawy patriotyczne i ducha walki wyzwoleńczej. „Nie byłoby ani II, ani III Rzeczpospolitej bez tego zrywu sprzed 160 lat” – napisała wicemarszałek Sejmu.
Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomniał okoliczności, w jakich doszło do wybuchu powstania styczniowego. Przywołał m.in. ofiarę Pięciu Męczenników, zabitych w czasie demonstracji 27 lutego 1861 r. oraz kolejne krwawo tłumione wystąpienia polskich patriotów, poprzedzające wybuch powstania. Jego zdaniem powstania styczniowe „było walką o honor i godność”. – Ten zryw wychował i ukształtował kolejne pokolenia: pokolenie pogrobowców powstania, pokolenie Józefa Piłsudskiego, którego ojciec był komisarzem Rządu Narodowego. Oni wiedzieli, że musza dokończyć to powstanie, dokończyć dzieła. I to im się udało – podkreślił.
Podczas uroczystości minister Kasprzyk uhonorował medalem Pro Bono Poloniae wiceprezesa Poczty Polskiej Wiesława Włodka za szczególne zasługi w upowszechnianiu wiedzy na temat walk o niepodległość oraz krzewienie postaw patriotycznych.
Modlitwę w intencji Ojczyzny, uczestników powstania styczniowego oraz zmarłego prof. Zbigniewa Wawra poprowadził biskup polowy Wiesław Lechowicz. – Otwierając tę piękną wystawę historyczną trudno nie myśleć o naszej Ojczyźnie. Będziemy zatem błagać Boga, Stwórcę nieba i ziemi, aby pobłogosławił nasze bezpieczeństwo, naszą wolność i pokój – modlił się bp Lechowicz. Razem z nim modlitwy odmówili także bp Marcin Makula, ewangelicki naczelny duszpasterz wojskowy oraz ks. płk w st. spocz. Aleksy Andrejuk z prawosławnego Ordynariatu Polowego.
Wystawa na wielkoformatowych planszach prezentuje unikatowe dokumenty i druki z epoki, grafiki, pocztówki oraz biżuterię patriotyczną, a także fotografie i druki dotyczące weteranów powstania, którzy w II Rzeczpospolitej byli otoczeni szczególną czcią. Na planszach przybliżono przyczyny wybuchu Powstania Styczniowego, kolejne jego etapy, poszczególne bitwy i potyczki oraz sylwetki najważniejszych uczestników insurekcji. Wystawa będzie prezentowana do 31 stycznia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS