30 listopada 2022 roku gazociąg podmorski Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie.
Przesył gazociągiem Baltic Pipe uruchomiony został 1 października br. ale funkcjonował w ograniczonym zakresie do czasu zakończenia wszystkich prac budowlanych po stronie duńskiej. Obecnie gazociągi i tłocznia Baltic Pipe w Danii uzyskały docelowe parametry techniczne i mogą przesyłać 10 mld m3 rocznie począwszy od 30 listopada 2022 r.
Naimski: Koniec zależności od Rosji
Oceniając kwestię bezpieczeństwa energetycznego Polski, Piotr Naimski, były sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, wskazał, jak ważnym ogniwem jest tutaj Baltic Pipe. Gazociąg “kończy epokę zależności” Polski od rosyjskiego gazu.
Ekspert wskazał, że zagrożenie ze strony Rosji w płaszczyźnie energetycznej “wciąż istnieje”.
– Trzeba się z tym liczyć, brać pod uwagę. Ostatnie wydarzenia związane z wojną na Ukrainie i kryzys energetyczny wywołany przez Rosjan są tego najlepszym dowodem. Zabrało nam 30 lat wyjście z kontraktu jamalskiego, Baltic Pipe daje alternatywę dla rosyjskich dostaw i tę epokę kończy. Pozostaje pytanie, dlaczego trwało to 30 lat, mogło to nastąpić szybciej – powiedział na antenie Polskiego Radia 24.
Rosyjskie wpływy
Naimski odniósł się także do pomysłu powołania sejmowej komisji ds. rosyjskich wpływów w energetyce. Jego zdaniem jest to dobry pomysł.
– Mam nadzieję, że jest możliwość sprawdzenia historii wpływów rosyjskiej w sektorze energetycznym. Polska jest obszarem zainteresowania służb rosyjskich, to jest oczywiste. Służby kontrwywiadu powinny zajmować się tymi kwestiami na co dzień i być tu kompetentne. Jeśli jest przekonanie, że jest to niewystarczające, powstanie takiej komisji może mieć tu swoje uzasadnienie – ocenił.
Czytaj też:
Naimski: Rosyjska pętla gazowa została zdjęta z PolskiCzytaj też:
Naimski o Baltic Pipe: Uniezależnienie od rosyjskiego szantażu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS