A A+ A++

Liczba wyświetleń: 276

Rosyjscy naukowcy odkryli, że z biomasy roślinnej barszczu Sosnowskiego można z powodzeniem tworzyć sorbenty oczyszczające wodę z radionuklidów. Wyniki badań, wsparte grantem Rosyjskiej Fundacji Nauki (RSF), zostały opublikowane w czasopiśmie „Carbon Resources Conversion”.

Przemysł jądrowy jest jednym z najbardziej wydajnych sposobów wytwarzania energii. Jednak radionuklidy, tj. pierwiastki promieniotwórcze powstające w procesie reakcji jądrowych, przedostają się do środowiska i prowadzą do jego zanieczyszczenia. Może to nastąpić w wyniku działalności człowieka (nawożenie gruntów rolnych, przemysł ciężki, zagospodarowanie zasobów naturalnych, składowanie odpadów promieniotwórczych, emisje promieniowania z elektrowni jądrowych) lub z przyczyn naturalnych, tj. promieniowanie radioaktywne z elementów skorupy ziemskiej, promieniowanie gamma z kosmosu.

Tym samym uran, jeden z najczęściej występujących radionuklidów długożyciowych, przedostaje się do gleby, gromadzi się w niej, zanieczyszcza wody gruntowe i powierzchniowe, i rozpuszczając się w nich, rozprzestrzenia się poprzez jeziora, rzeki i morza. Ponadto radionuklidy mogą przedostawać się do żywych organizmów, w tym ludzi, co może powodować uszkodzenie ważnych narządów i raka. W związku z tym eksperci poszukują skutecznej metody oczyszczania wody z radionuklidów.

Naukowcy z Federalnego Centrum Badawczego „Centrum Naukowe Komi Oddziału Ural Rosyjskiej Akademii Nauk” (Syktywkar), Naukowego Instytutu Badawczego Kauczuku Syntetycznego imienia akademika S. Lebiediew (St. Petersburg) i Północny (Arktyczny) Uniwersytet Federalny im. M. Łomonosow (Archangielsk) stworzył adsorbenty nanowęglowe zdolne do pochłaniania pierwiastków promieniotwórczych z ciekłych mediów i zatrzymywania ich.

Jako surowce badacze wykorzystali biomasę barszczu Sosnowskiego, naturalną ligninę, związek polimerowy zawarty w komórkach roślin lądowych oraz ligninę techniczną, będącą produktem ubocznym głębokiej chemicznej obróbki drewna.

Początkowo barszcz sprowadzono do Europy Środkowej z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt gospodarskich, jednak roślina wypełniła wszystkie wolne przestrzenie wzdłuż dróg i lasów, niszcząc miejscową florę. Co więcej, okazał się niebezpieczny dla ludzi. Łodygi i pyłek barszczu zawierają trujące związki, tj. furanokumaryny, które powodują oparzenia, ślepotę i uszkodzenia układu oddechowego. Wykorzystanie tej rośliny jako surowca do nanomateriałów pomoże częściowo ograniczyć jej dystrybucję.

Autorzy uzyskali porowaty materiał sorpcyjny z mieszaniny proszków wyjściowych biopolimerów roślinnych z dodatkiem środka utleniającego, stosując najnowszą technologię samorozwijającej się syntezy wysokotemperaturowej, czyli zsyntetyzowali materiał filtracyjny, któremu nadano porowatą strukturę przez traktowanie związkami azotu i chłodzenie.

Eksperymenty wykazały, że nowy adsorbent nanowęglowy dobrze zatrzymuje uran. Tak więc około 70% tych radionuklidów nie jest wypłukiwanych ani przez wodę, ani przez inne rozpuszczalniki. Naukowcy odkryli również, że taki materiał jest w stanie adsorbować mikotoksynę T-2, produkt odpadowy grzybów pleśniowych, które mogą gromadzić się w zbożach, owocach, warzywach, orzechach i powodować poważne choroby.

„Wyniki naszych badań potwierdzają, że nanowęglowe materiały pozyskane z łodyg barszczu mogą być stosowane jako preparaty adsorbujące szkodliwe pierwiastki, co pomoże zachować zdrowie ludzi w warunkach chronicznej ekspozycji na promieniowanie, m.in. na stacjach orbitalnych i obszarach skażonych radioaktywnie. Planujemy kontynuować badania lignin pozyskiwanych z biomasy roślinnej w celu tworzenia leków poprawiających jakość życia człowieka” – mówi kierownik projektu wspieranego przez grant Rosyjskiej Fundacji Nauki Ludmiła Koczewa, doktor chemii, główny naukowiec w Federalnym Centrum Badawczym „Centrum Naukowe Komi Uralskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk”.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

TAGI: Odpady radioaktywne, Promieniowanie, Rosja, Skażenie środowiska

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożar domu jednorodzinnego w Wielkopolsce. Siedem osób trafiło do szpitala
Następny artykułGDDKiA pokazuje co jest najczęstszą przyczyną wypadków na autostradzie A4