A A+ A++

Wygląda na to, że jedzenie warzyw może wcale nie być tak zdrowe, jak nam się dotychczas wydawało. Jak pokazują nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Wiedeńskim (UV), sałata często funduje nam takie dodatki, jak… fragmenty zużytych opon samochodowych.

Szokujące, co naukowcy znaleźli w sałacie, która trafia na nasze talerze
/123RF/PICSEL

Kiedy opony ścierają się na drogach, tworzą mikroskopijne cząstki o nazwie TWP (z ang. Tire Wear Particles), które zawierają przeciwutleniacze, przyspieszacze wulkanizacji, aktywatory, substancje pomocnicze w przetwarzaniu i plastyfikatory. Naukowcy twierdzą, że te przedostają się do środowiska w tempie około 1 kg na osobę rocznie – poprzez połączenie osadów atmosferycznych, spływów drogowych i szlamów z oczyszczalni ścieków wykorzystywanych przez rolników jako nawóz trafiają m.in. do gleby na polach uprawnych (według szacunków w samych tylko Niemczech każdego roku na polach uprawnych jest rozprowadzanych od 1400 do 2800 ton TWP).

Uwaga na sałatę, lubi “żywić się” fragmentami opon

Poprzednie badania na Uniwersytecie Wiedeńskim wykazały, że wiele z tych cząstek uwalnia zanieczyszczenia w górnych warstwach gleby, ale zespół … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKs. Tomáš Halík: dotychczasowy system Kościoła umiera
Następny artykułElon Musk zapowiada “Fauci Files”. Rządowy doradca ds. pandemii odpowiada…