A A+ A++

W dniu dzisiejszym odbyła się Msza Święta w warszawskim kościele Matki Bożej Królowej Polski oraz uroczystość na symbolicznym Cmentarzu – Pomniku Zbrodni Wawerskiej. Jest to upamiętnienie i uhonorowanie pamięci ofiar nazistowskiej zbrodni

Fot. Pixabay

27 grudnia 1939 roku miała miejsce zbrodnia dokonana na 107 cywilnych mieszkańcach Wawra, w tamtych czasach niebędącego jeszcze dzielnicą Warszawy. Był to jeden z pierwszych masowych mordów dokonanych na ziemiach polskich przez nazistowskich okupantów. Wbrew prawu międzynarodowemu zastosowano zasadę zbiorowej odpowiedzialności. Egzekucja skazańców odbyła się na niezabudowanym placu pomiędzy ulicami Błękitną a Spiżową (obecnie ulica 27 grudnia), mężczyźni zostali rozstrzelani karabinami maszynowymi.

Uroczystości odbywające się w 83. rocznicę zbrodni rozpoczęła msza św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski. Następnie obchody przeniosły się na symboliczny Cmentarz – obok Pomniku Zbrodni Wawerskiej przy ul. 27 Grudnia. Gośćmi były rodziny ofiar zbrodni. Po przemówieniach władz samorządowych oraz modlitwie nastąpiła ceremonia złożenia wieńców. W wydarzeniu uczestniczył dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa (BUWiM) Instytutu Pamięci Narodowej Adam Siwek, który oddał hołd pomordowanym. Na uroczystości obecna była też młodzież z wawerskich szkół.

Podczas obchodów odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Antoniemu Bartoszkowi, właścicielowi restauracji, w której zabito dwóch podoficerów niemieckich. Posłużyło to jako pretekst do dokonania masowego mordu. Jak przypomina IPN, Bartoszek został skatowany przez nazistów, a następnie powieszony przed wejściem do swojego lokalu. Następnie, w ramach zbiorowej odpowiedzialności zamordowano 106 Polaków. Tablica, sfinansowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, została umieszczona na dawnej karczmie Bartoszka przy ul. Widocznej 85.

„Polacy nie spodziewali się, jakie oblicze będzie miała wojna rozpoczęta 1 września 1939 roku. Niemiecki agresor już w czasie działań wojennych dokonywał licznych zbrodni na jeńcach wojennych czy też ludności cywilnej. Tutaj w Wawrze mieliśmy do czynienia z nieuzasadnioną zbrodnią na bezbronnej ludności cywilnej. Słusznie tę zbrodnię postrzegamy jako symboliczny początek trwającej długie lata okupacyjnej nocy, podczas której niemieccy oprawcy mordowali niewinnych Polaków” -mówił dyrektor BUWiM.

Uroczystość zorganizowała Rada i Zarząd Dzielnicy Wawer.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUkraińskie MSZ o Orbanie: Patologiczne lekceważenie Ukrainy
Następny artykułCymański: Konieczne jest porozumienie w ramach Zjednoczonej Prawicy