A A+ A++

Starosta tatrzański Piotr Bąk bardzo dobrze ocenia budżet powiatu na 2023 rok. – Blisko 15 mln złotych przeznaczamy w nim na inwestycje. W tej chwili zadłużenie budżetu naszego powiatu wynosi 900 tys. złotych i jest jednym z najniższych w Polsce wśród samorządów powiatowych. Co więcej, nasze zadłużenie cały czas spada – podkreśla.

– Nie spodziewamy się, żeby w przyszłym roku pojawiła się potrzeba wspomagania kredytem. Od kilku lat stosujemy jednak praktykę, że dla bezpieczeństwa budżetu przewidujemy zaciągnięcie kredytu, bo wpływy do budżetu nie są regularne na przestrzeni całego roku – wyjaśnia starosta.

Dla mieszkańców ważne są inwestycje. I tak, w nadchodzącym roku ma zostać przygotowany szereg dokumentacji dotyczący infrastruktury drogowej, ze szczególnym uwzględnieniem ciągów pieszych.

– Nowe Bystre, Bustryk i Ząb – w przyszłym roku będziemy zabiegać o fundusze na realizację przedsięwzięć w tych miejscach – wylicza Piotr Bąk, starosta tatrzański. – Liczymy na wsparcie z Programu Rozwoju Dróg. Dodatkowo planujemy przygotowanie dokumentacji dla przebudowy drogi Oswalda Balzera. Mamy nadzieję, że uda się uzyskać środki na przebudowę odcinka od Jaszczurówki do Brzezin, ale jednocześnie składamy wnioski na dalsze zadania i przygotowujemy środki na wkład własny. Chcemy zakończyć przebudowę mostów na potoku w Leśnicy i Groniu. Te rzeczy ze względów formalnych były przez lata nieosiągalne. Będziemy również przygotowywać dokumentację projektową ciągów pieszych dla Gliczarowa Górnego, na potrzeby budowy ronda na Wierchu Olczańskim – wyjaśnia.

Sztandarową przyszłoroczną inwestycją będzie budowa mostu z ulicy Kasprusie do Zespołu Szkół Budowlanych w Zakopanem. W przyszłości planowana jest również rozbudowa Zespołu Szkół Budowlanych, a przede wszystkim budowa nowoczesnego zespołu warsztatowego. Aby było to jednak możliwe, należy wcześniej stworzyć dojazd do terenu położonego w widłach potoków Polusowego i Młyniska. Dojazd, który aktualnie znajduje się od strony Krupówek, nie spełnia wymogów. Starostwo zapewnia, że inwestycja będzie realizowana w 2023 roku. Dodatkowo planowana jest również modernizacja boiska szkolnego przy Zespole Szkół Budowlanych oraz budynków Liceum Ogólnokształcącego.

W 2023 roku renowację przejdą także lokale szeroko pojętej opieki społecznej: Tatrzańskie Centrum Kultury „JUTRZENKA”, internat Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych czy Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Tatrogród”. Siedziba starostwa otrzyma natomiast instalację fotowoltaiczną i magazyny energii. – Dzięki powołaniu wspólnej grupy zakupowej z wszystkimi pięcioma gminami powiatu tatrzańskiego, do końca 2023 roku mamy umowy z Tauronem na energię elektryczną po starych cenach – wyjaśnia starosta tatrzański.

– Do tego czasu chcielibyśmy wybudować instalacje fotowoltaiczne, wykorzystując duże powierzchnie dachów na naszych budynkach, tak abyśmy mogli korzystać później częściowo z własnej energii. Jest to także najwyższy czas na kontynuowanie w większym zakresie modernizacji siedziby starostwa. Przede wszystkim chodzi o dostosowanie siedziby do wymogów przeciwpożarowych i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, a także powiększenia możliwości parkowania samochodów w budynku starostwa i jego otoczeniu. Jest to bardzo ważnie nie tylko dla nas, ale również dla Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Żyjemy w symbiozie – my wykorzystujemy parkingi w ciągu dnia, kiedy przybywają petenci do urzędu, natomiast Teatr użytkuje go wieczorem, gdy realizuje swój repertuar – dodaje Piotr Bąk.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Zakopanem, oprac. r/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGirkin: Wyślą mnie do Kijowa i powieszą
Następny artykułHarcerze przekazali Światło Pokoju