9 lutego 2024 r. złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem Sybiraków, Toruń upamiętnił 84. rocznicę zsyłki Polaków w głąb Rosji.
Uroczystość upamiętnienia tej rocznicy miała miejsce przy pomniku odsłoniętym w 2016 r. obok VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru przy ul. Wojska Polskiego 47a w Toruniu. Również tego dnia w pobliskim kościele Chrystusa Króla została odprawiona msza św. w intencji zesłańców. Organizatorem obchodów był toruński Oddział Związku Sybiraków.
Toruński samorząd podczas uroczystości patriotycznej reprezentowali prezydent Michał Zaleski oraz radny Michał Rzymyszkiewicz. Prezydent podziękował społeczności VI LO za pielęgnowanie pamięci o bohaterach tamtych dni. – Bardzo Państwu dziękuję za opiekę nad tą cząstką polskiej pamięci, która przynależy do najcenniejszego dziedzictwa narodowego w naszym kraju. O jego wartości przypominamy sobie w Toruniu systematycznie: w ramach wrześniowych obchodów Dnia Sybiraka, podczas listopadowych spotkań z kombatantami w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości czy w czasie podniosłych wspomnień w tej szkole. Do wszystkich tych zdarzeń zawsze możemy odnosić przejmujące słowa wyryte u stóp szkolnego pomnika poświęconego Polkom i Polakom zesłanym na Sybir w czasie II wojny światowej: „Zesłańcy Sybiru zawsze wierni Ojczyźnie” – mówił prezydent Michał Zaleski.
Projekt pomnika opracował mgr inż. arch. Adam Kołodziej. Został on wykonany z granitu strzegomskiego. Przedstawia bryłę w kształcie prostopadłościanu o wymiarach: długość 120 cm, szerokość 30 cm, wysokość 240 cm. Składają się na nią dwie płaszczyzny o wysokości 120 cm. Górna część polerowana – symbolizuje Rzeczpospolitą – Ojczyznę. Pięć otworów w tej części to symbol pustki powstałej w społeczeństwie polskim po dokonaniu pięciu deportacji Polaków w czasie II wojny światowej. Prosta linia oddzielająca obie płaszczyzny to horyzont za którym, daleko znajduje się utracony dom rodzinny. Dolna część pozostająca bez obróbki, surowa to ZSRR, kraj zesłania, miejsce obce, nieprzyjazne Zesłańcom. Jakby w odbiciu lustrzanym wtłoczone w te trudne warunki pięć grup Polaków-Zesłańców oderwanych od kraju, oddzielonych od siebie, pozostawionych samym sobie. U podnóża pomnika mała płyta z napisem „Zesłańcy Sybiru”.
Od lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. władze Związku Sowieckiego, okupującego tereny II Rzeczypospolitej, zorganizowały cztery wywózki na Wschód obywateli polskich. Pierwsza z nich objęła głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, wojskowych i właścicieli ziemskich. Wywożeni trafiali do północnych regionów ZSRS, w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Republiki Komi. Pierwsza wywózka była największa, objęła ok. 140 tys. osób. Całkowita liczba obywateli polskich wywiezionych w latach 1940-41 w głąb Związku Sowieckiego nie jest znana.
Fot. Wojtek Szabelski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS