A A+ A++

W 82. rocznicę agresji ZSRR na Polskę gromadzi nas pamięć o tamtych wydarzeniach. Dzisiejsze święto opieramy o symbole: hymn Sybiraków, od którego rozpoczęła się dzisiejsza uroczystość w kościele, a także apel poległych, w którym wspomnieliśmy wszystkich pomordowanych na Wschodzie – mówił podczas obchodów Ryszard Pabian, burmistrz miasta Jasła. Jednym z ważnych punktów uroczystości, było odsłonięcie tablicy upamiętniającej ks. płk. Stanisława Matznera w kościele oo. Franciszkanów. <FOTOGALERIA>

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Sybiraka rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w kościele oo. Franciszkanów, po której ks. bp Edward Białogłowski poświęcił tablicę upamiętniającą ks. płk. Stanisława Matznera. Duchowny urodził się 7 marca 1891 r. w Dębicy. Był absolwentem gimnazjum w Jaśle. W 1939 r. został aresztowany przez NKWD we Lwowie, a w 1940 r. zginął na Ukrainie.

Pod pomnikiem Golgota Wschodu odbył się Apel Pamięci, delegacje złożyły wiązanki kwiatów, a następnie ks. bp Edward Białogłowski poświęcił krzyż, który wykonała i przekazała nieodpłatnie firma Odnova ze Spytkowic. Na placu przy I Liceum Ogólnokształcącym odbyła się dalsza część uroczystości, którą rozpoczął od przemówienia burmistrz miasta Jasła przypominając tło historyczne tych tragicznych w historii Polski wydarzeń.

Agresja sowiecka postępowała błyskawicznie i niosła za sobą śmiertelne żniwo. Sowieci dokonywali wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i masakrując ludność cywilną. Jeden z dowódców radzieckich w rozpowszechnianej odezwie napisał wprost: „Bronią, kosami, widłami i siekierami bij swoich odwiecznych wrogów – polskich panów”. Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków – oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszano do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków, około 22,5 tys. oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy policji państwowej strzałem w tył głowy uśmiercono w Katyniu, Charkowie i Twerze. Wśród zamordowanych około 100 osób urodziło się na ziemi jasielskiej, z czego 27 było mieszkańcami Jasła – podkreślił. – Pragnę oddać hołd Związkowi Sybiraków, który począwszy od 1928 roku działają na rzecz utrwalania i przywracania pamięci o zbrodniach dokonywanych na Polakach przez carskich Rosjan, bolszewików, na sowietach skończywszy. To także pamięć o ogromie tragedii, jaką przeżywali zesłańcy w łagrach i obozach niewolniczej pracy – dodał R. Pabian.

Na zakończenie odbył się koncert Pawła Piekarczyka oraz montaż słowno-muzyczny młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle.

id

Napisany dnia: 17.09.2021, 22:32

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułVintage Photo Festival 2021 rozpoczęty. Bydgoskie święto fotografii analogowej
Następny artykułLKS Bobrek wygrał z LKS Piotrowice