Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przypomniał, że świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.
– Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r., trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną – powiedział Żebrowski. Wskazał, że ZUS zacznie przyjmowanie wniosków od 1 lutego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przypomniał, że od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego zostaje podniesiona z 500 zł do 800 zł. Kwota ta zmieni się automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać dodatkowego wniosku. Świadczenie w nowej wysokości jest wypłacane od stycznia 2024 r.
Zapewnił, że ZUS jest gotowy do akcji przyjmowania wniosków, które będzie można złożyć na kilka sposobów.
– Pierwszym jest skorzystanie z bezpłatnej aplikacji mZUS. Można jej używać na urządzeniach mobilnych – telefonach komórkowych i tabletach z systemami operacyjnymi Android i iOS. Należy ją pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store. Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku – wskazał rzecznik ZUS.
ZUS upomina rodziców ws. błędów we wnioskach
Dodał, że funkcje aplikacji mZUS znacznie przyspieszają wypełnienie wniosku, który można wysłać szybko i wygodnie przez tablet lub telefon. Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia oraz bankowości elektronicznej banków.
Wskazał, że jeżeli rodzic nie wypełni prawidłowo wniosku, ZUS poprosi o poprawienie elektronicznego dokumentu w ciągu 14 dni. Wiadomość o tym, że należy poprawić lub uzupełnić wniosek otrzymamy też na adres mailowy oraz numer telefonu, który podany jest we wniosku.
Od 2022 r. wnioski o świadczenie wychowawcze przyjmuje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów rodziny.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS