8 września odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę bitwy w rejonie Osowe Grzędy. Była to największa bitwa, jaką stoczyły oddziały partyzanckie Armii Krajowej pod dowództwem rotmistrza Wiktora Konopki ps. „Grom” (9.Pułk Strzelców Konnych AK) podczas akcji „Burza”. Liczniejsze i lepiej uzbrojone niemieckie oddziały koło miejscowości Osowe Grzędy spacyfikowały 9. Pułk Strzelców Konnych AK.
Na Osowych Grzędach, w Biebrzańskim Parku Narodowym, stoi obelisk z nazwiskami rozstrzelanych mieszkańców wsi Grzędy oraz zamordowanych przez NKWD i GESTAPO leśników. W ich intencji w Kościele pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie została najpierw odprawiona Msza święta, tradycyjnie inaugurująca obchody. Później uroczystości odbywały się przy pomniku Pamięci Bitwy na Grzędach. Miejska Orkiestra Dęta OSP w Grajewie zagrała hymn Polski, po czym Starosta Grajewski Waldemar Remfeld powitał wszystkich uczestników tego wydarzenia.
W obchodach z okazji 80. rocznicy bitwy w rejonie Osowe Grzędy udział wzięli m.in. posłowie, władze samorządowe różnych szczebli, przedstawiciele organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe, służby mundurowe, także żołnierze amerykańscy NATO stacjonujący w Bemowie Piskim, młodzież, w tym również harcerze i Strzelcy oraz mieszkańcy. Z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej w uroczystościach brał udział dr hab. Krzysztof Sychowicz, który we wzruszających słowach przypomniał losy nie tylko walczących w Bitwie na Grzędach: – Pierwotny plan akcji „Burza” zakładał zdobycie Grajewa. Wydarzenia wojenne zmieniły jednak plany działań militarnych prowadzonych przez 9. PSK. Grzędy stały się jego głównym miejscem stacjonowania. Ranek 8 września był początkiem całodziennej i krwawej bitwy, która miała rozstrzygnąć losy tych, którzy tutaj przebywali i zdecydowali się stawić opór okupantowi niemieckiemu – przypomniał dr Krzysztof Sychowicz.
Po tych słowach porucznik Sebastian Erbetowski odczytał apel pamięci. Żołnierze oddali salwę honorową. Uroczystości uświetniła obecność Chorągwi Wojska Polskiego i kompanii honorowej 2. Batalionu Zmechanizowanego, której dowódcą jest ppor. Łukasz Przybycień.
Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Pamięci Bitwy na Grzędach. Wspólny wieniec złożyła delegacja władz samorządowych. Miasto Grajewo reprezentował Burmistrz Maciej Bednarko, jego Zastępca Krzysztof Waszkiewicz oraz radni.
UM Grajewo
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS