Dziś (27.08) w Łodzi odbywają się główne uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy likwidacji Litzmanstadt Ghetto – drugiego co do wielkości i najdłużej istniejącego getta na ziemiach polskich.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11 na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej, od wspólnej, symbolicznej modlitwy rozpoczęły się główne uroczystości związane z 77. rocznicą likwidacji Litzmanstadt Getto. Ekumeniczną modlitwę rozpoczął Dawid Szychowski, rabin Łodzi. Później dołączyli do niego przedstawiciele kościołów wielu wyznań.
Biorą w nich udział Ocalali, społeczność żydowska, przedstawiciele władz i łodzianie. – Wspominamy te straszliwe wydarzenia oraz tych, dzięki którym wiemy, ponieważ opowiadają historię, o II wojnie światowej. Choćby to było jak najbardziej patetyczne – to żeby się nie powtarzało – mówi Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Posłuchaj:
Wśród gości obchodów jest m.in. Leon Weintraub, który mimo swoich tragicznych doświadczeń, wielokrotnie powtarzał, że czuje się dumnym łodzianiniem. W obchodach 77. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto udział bierze także Michael Schudrich, naczelny rabin polski. W swoim przemówieniu podkreślał, że często nienawiść do drugiego człowieka, która była podstawą Zagłady, bierze się od słowa. – My, dzieci, wszyscy dobrzy ludzie, musimy być strasznie wrażliwi na ludzi, którym potrzebna jest nasza pomoc – mówił.
Uroczystości z cmentarza żydowskiego przy ul. Brackiej, przeniosą się na Stację Radegast – niezwykle ważne i symboliczne miejsce w historii Litzmannstadt Ghetto. Właśnie ze Stacji Radegast 77 lat temu (dokładnie 29 sierpnia) odjechał ostatni transport Żydów do obozów zagłady.
Czytaj także: Marian Turski i Leon Weintraub. Spotkanie z ocalałymi z Litzmannstadt Ghetto [ZDJĘCIA]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS