A A+ A++

Ceremonia otwarcia jarmarku przez pandemiczne obostrzenia drugi rok z rzędu odbyła się w formule online. Zakończyło ją odegranie hymnu jarmarku, złożonego w tym roku z 761 nut, czyli tylu, ile lat ma wydarzenie.

Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta

– Aby tradycji stało się zadość, na trzy tygodnie przekazujemy klucze do grodu nad Motławą na ręce Międzynarodowych Targów Gdańskich, żebyście pilnowali porządku w mieście, ale także czynili je kolorowym i wesołym – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, podczas ceremonii otwarcia.

– Gdańszczanki i gdańszczanie, dziękujemy za zaufanie, którym nas obdarzyliście. Obiecujemy, że za trzy tygodnie miasto oddamy w stanie lepszym, piękniejsze i bogatsze – mówił Andrzej Bojanowski, prezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich.

– Jarmark św. Dominika to średniowieczny pomysł gdańskich dominikanów na świętowanie uroczystości naszego założyciela św. Dominika. W tym roku przypada 800 lat od jego śmierci. Tym bardziej zapraszamy więc do wspólnych spotkań i świętowania Jarmarku św. Dominika – przypominał ojciec Michał Osek, przeor gdańskiego klasztoru Dominikanów.

Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta

Po ceremonii wspomniany hymn w wykonaniu gdańskiego zespołu Tubicinatores Gedanenses rozbrzmiał jeszcze z wieży Ratusza Głównego Miasta. Wówczas  spod Dworu Artusa wyruszyły tradycyjne barwne parady prowadzące na Ołowiankę, skwer Świętopełka i skwer Heweliusza, do których dołączyły tłumy widzów.

Już w najbliższą niedzielę na jarmarku odbędzie się np. XXVI Gdańskie Święto Chleba (start o godz. 10), do niedzieli potrwa także Weekend Otwarcia Muzeum Bursztynu, a przez trwający i kolejny weekend na Uliczce Pomorskiej zlokalizowanej na fragmencie ul. Szerokiej w godz. 10–20 będą się odbywać spotkania z tradycją kulinarną i kulturalną naszego regionu. 

Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta

Więcej na temat programu jarmarku pisaliśmy tutaj.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGrobnik po polsku
Następny artykułI kto tu jest „ruskim agentem”?