A A+ A++

Marsz szlakami Karpat i Sudetów, ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami. Szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska. “Górskiej Odysei” towarzyszy m.in. plenerowa wystawa fotografii.

Górska Odyseja to akcja edukacyjno-ekologiczna. Marsz górskimi szlakami wzdłuż południowej granicy Polski (od Ustrzyk Górnych do Świeradowa-Zdroju) połączony będzie ze sprzątaniem szlaków i edukowaniem turystów. Trasa podzielona jest na dziesięć etapów. W wybrany weekend w miesiącu grupa wolontariuszy pod przewodnictwem ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego pokona każdorazowo ok. 70 km.

Początek marszu zaplanowano na sobotę 23 stycznia o godz. 9:00 z parkingu Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Górnych. Nieprzypadkowo ten dzień został wybrany na inaugurację akcji. 23 stycznia przypada bowiem “Dzień bez opakowań foliowych”.

W sobotę wolontariusze przejdą ok. 25 kilometrów przez Połoninę Caryńską do Brzegów. Dalej szlakiem czerwonym przez Połoninę Wetlińską do Smereka. Niedzielna trasa to Smerek – Cisna – Bacówka pod Honem (szlak czerwony przez szczyt Fereczata). W poniedziałek: Bacówka pod Honem – Komańcza (szlak czerwony, żółty, czerwony).

Lasy pełne śmieci

Organizatorzy akcji chcą zwrócić uwagę na problem śmieci pozostawianych w górach przez turystów.

Pamiętajmy, że rozkład torebek foliowych trwa od kilkudziesięciu do kilkaset lat, na ich wyprodukowanie zużywa się ropę naftową, a do recyklingu trafia tylko niewielki ich procent – tłumaczy dr Magdalena Misiorowska, specjalista ds. edukacji i turystyki w RDLP w Krośnie.

Magdalena Misiorowska dodaje, że plastikowe opakowania są również podstawowym składnikiem śmieci pozostawianych przez ludzi w lesie, a stanowiących od lat zmorę leśników. – Odpady, które po sobie zostawiamy nie są obojętne dla środowiska – mówi.

Leśnicy informują, że w skali kraju koszty sprzątania lasów to rocznie około 20 mln złotych. – Koszty łączne w minionym dziesięcioleciu przekroczyły 173 mln zł, a góra śmieci jaką wywieziono w tym czasie z lasu – ponad 1,2 mln metrów sześciennych – zapełniłaby Stadion Narodowy – dodaje Magdalena Misiorowska.

Śmieci – śmiertelna pułapka

Śmieci w lesie są bardzo niebezpieczne. Negatywnie wpływają na rośliny i zwierzęta. – Butelki i puszki mogą stanowić śmiertelną pułapkę dla owadów, płazów i gadów, które często nie mogą się z nich wydostać – tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Podobne zagrożenie stwarzają pozostawione po posiłku torebki plastikowe i folie aluminiowe. – Pachnąc jeszcze pokarmem, nęcą zwierzęta, często powodując ich śmierć – mówi Edward Marszałek. I podkreśla, że również resztki jedzenia pozostawione w lesie przez ludzi mogą negatywnie wpłynąć na układ pokarmowy zwierzyny, doprowadzając do wielu dolegliwości.

Rozkładające się śmieci mogą być także przyczyną pożaru, uwalniają się z nich również szkodliwe substancje do atmosfery. Sprzyjają rozwojowi bakterii i niebezpiecznych grzybów, które negatywnie wpływają na cały ekosystem leśny. – Niebezpieczne są również dzikie wysypiska będące źródłem metali ciężkich, które powodują skażenie gleby, wód podziemnych i powierzchniowych – dodaje Edward Marszałek.


Fot. Nadleśnictwo Tuszyma

Na terenie RDLP w Krośnie, co roku, najwięcej śmieci znajduje się na szlakach turystycznych i ścieżkach edukacyjnych, przydrożnych parkingach leśnych oraz miejscach przeznaczonych do odpoczynku i rozpalania ognisk. – Znany jest też przypadek niedźwiedzicy z Otrytu, która śmiertelnie zatruła się zjedzonymi plastikowymi opakowaniami – opowiada Edward Marszałek.Kolejny przykry incydent miał miejsce w Nadleśnictwie Tuszyma, gdzie odnaleziono uwięzionego w puszce od farby borsuka.

Plenerowa wystawa

Marszowi wolontariuszy będzie towarzyszyć plenerowa wystawa “Górska Odyseja”. Będzie można ją obejrzeć m.in. w Rzeszowie, Krośnie, Jaśle, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Katowicach i Zabrzu.

Ekspozycja prezentuje artystyczne zdjęcia śmieci, pozbieranych podczas zeszłorocznej akcji Bałtycka Odyseja. Wystawa zwraca uwagę na skalę i przyczyny zanieczyszczeń oraz pokazuje w jaki sposób każdy człowiek może przyczynić się do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów w środowisku.

Pokazujemy wystawę, która może otworzyć ludziom oczy, bo to my – ludzie – zaśmiecamy i niszczymy planetę – mówi Dominik Dobrowolski. I dodaje, że śmiecenie zarówno w górach, jak i w każdym innym miejscu jest bardzo negatywnym zjawiskiem. – Szkodzimy przyrodzie, a jednocześnie często marnujemy materiał, który można powtórnie wykorzystać. Wierzę, że ludzie mogą świadomie wędrować po górach i zostawiać na szlakach jedynie ślad swojej stopy – dodaje.

Górską Odyseję organizują wspólnie Dominik Dobrowolski i bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Patronat nad akcją objął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz stowarzyszenie Program Czysta Polska.

tom
zdjęcia: FB Górska Odyseja, Nadleśnictwo Tuszyma

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułManewry pancerniaków z Ośrodka Szkolenia Leopard [FOTO]
Następny artykułWilki przywykły do ludzi. Podchodzą coraz bliżej. “Nie zbliżać się do młodych, pilnować zwierząt domowych”