A A+ A++

W Polsce w ciągu minionej doby zarejestrowano 664 zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 31 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 97 osób.

Resort zdrowia poinformował o 664 nowych i potwierdzonych przypadki zakażenia koronawirusem z województw:

  • mazowieckiego (87),
  • śląskiego (85),
  • wielkopolskiego (75),
  • dolnośląskiego (65),
  • łódzkiego (61),
  • lubelskiego (49),
  • małopolskiego (49),
  • zachodniopomorskiego (38),
  • kujawsko-pomorskiego (27),
  • pomorskiego (27),
  • podlaskiego (26),
  • opolskiego (25),
  • warmińsko-mazurskiego (14),
  • świętokrzyskiego (12),
  • podkarpackiego (11),
  • lubuskiego (3).

10 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Czytaj także: Luzowanie obostrzeń w kolejnych tygodniach. Co postanowił rząd?

W Polsce mamy łącznie 2 641 139 ozdrowieńców po zakażeniu koronawirusem. Hospitalizowanych jest 3 984 pacjentów chorych na COVID-19, to dobowy spadek zajętych łóżek o 713. Wspomagania respiratorem wymaga 547 chorych na COVID-19, to spadek zajętych urządzeń o 113. Na kwarantannie przebywa 66 209 osób, to 5 320 osób mniej niż wczoraj.

Koronawirus w Polsce

7 czerwca rozpoczną się szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Ponad 2,5 mln uczniów w wieku od 12 do 15 lat będzie mogło się zaszczepić przeciwko koronawirusowi – zapowiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Czytaj więcej.

30 strażaków odebrało awanse i wyróżnienia za pracę podczas pandemii. To ratownicy medyczni Państwowej Straży Pożarnej, którzy od kwietnia pełnili służbę w szpitalu na Stadionie Narodowym i w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Nagrodzeni strażacy mówili, że trafili do warszawskich szpitali w najgorętszym okresie pandemii, kiedy do szpitala na Stadionie Narodowym trafiał najwięcej chorych i często były to osoby w ciężkim stanie. Ratownicy mówili, że w pamięci pozostaną im szczególnie przypadki choroby osób młodych, których stan potrafił się bardzo pogorszyć w ciągu kilku dni. – Odejście pacjentów to chyba było najgorsze. Ludzie z nami rozmawiali, a za chwilę już ich nie było. Tak działa COVID – mówili wyróżnieni. Wielu podkreślało, że pamiętają twarze osób, które wyzdrowiały i były odprowadzane do bramy wyjściowej, przy której ze łzami w oczach witali ich członkowie rodziny. Rzecznik mazowieckiej straży pożarnej brygadier Karol Kierzkowski podkreśla, że nagrodzeni swoją służbę rozpoczęli na przełomie marca i kwietnia, kiedy jeszcze mundurowi nie zdążyli się zaszczepić. Dodał, że podczas pandemii śmierć z powodu koronawirusa poniosło dwóch strażaków PSP, a blisko pięć tysięcy było chorych na COVID-19. Podczas trzeciej fali pandemii ponad 200 strażaków i ratowników medycznych PSP służyło na oddziałach covidowych. Straż wciąż prowadzi akcję dowożenia na szczepienia osób potrzebujących transportu. Do tej pory z tej pomocy skorzystało blisko 20 tysięcy osób.

Koronawirus na świecie

Światowa Organizacja Zdrowia wydała pozwolenie na użycie szczepionki firmy Sinovac. To drugi preparat z Chin, który otrzymał zgodę WHO na użycie. Będzie też dostarczany do najbiedniejszych krajów w ramach prowadzonego przez ONZ funduszu COVAX. WHO poinformowała, że w nadzorowanych przez nią badaniach chińska szczepionka uzyskała 51 proc. skuteczności. Preparat ma też w 100 proc. chronić przed hospitalizacją i ciężkimi powikłaniami po zakażeniu się koronawirusem. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, by szczepionka była podawana wyłącznie osobom pełnoletnim. W sumie WHO dała dotąd zielone światło sześciu szczepionkom: amerykańskim Pfizer/BioNTech, Modernie oraz Johnson&Johnson, brytyjsko-szwedzkiej szczepionce AstraZeneca oraz chińskim preparatom firm Sinopharm, a teraz także Sinovac. Wszystkie te preparaty będą dostarczane także krajom ubogim. W sumie na świecie podawanych jest kilkanaście preparatów, w tym takie, które nie przeszły wszystkich niezbędnych badań jak rosyjska Sputnik V. Własną szczepionkę wyprodukowały też Indie oraz Kuba. Do tej pory na świecie co najmniej jedną dawkę szczepionki podano 840 milionom osób. W pełni zaszczepionych zostało 430 milionów osób.

Szkocja spowalnia luzowanie obostrzeń. Liczba przypadków w całym Królestwie wzrasta. Powody? Indyjski wariant i niedawne otwarcie pubów i restauracji. Według pierwotnego planu większość regionów miała dziś przejść z drugiego na pierwszy poziom obostrzeń, ale nie stanie się tak w przypadku między innymi Edynburga, Midlothian i Dundee. – Jesteśmy teraz w kluczowym momencie – mówiła w regionalnym parlamencie pierwsza minister Nicola Sturgeon. Zapewniała, że generalnie kraj znajduje się na “dobrym kursie”, ale dodała, że rząd ocenia, że “w niektórych rejonach spowolnienie luzowania obostrzeń tak, by więcej ludzi dostało szczepionkę, pomoże w zachowaniu dotychczasowych postępów”. British Medical Association, związek zawodowy lekarzy, wydał dziś tymczasem ostrzeżenie dotyczące Anglii. Ostrzega w nim, że luzowanie obostrzeń trzeba opóźnić o kilka tygodni. Takie głosy naukowców są coraz głośniejsze, ale na razie premier Boris Johnson mówi, że trzeba czekać na kolejne dane. Zniesienie niemal wszystkich ograniczeń zaplanowano na za trzy tygodnie, ale plan powstał zanim pojawił się indyjski wariant. Szef rządu na razie unika jasnej deklaracji, że wciśnie hamulec awaryjny. Słyszy bowiem głosy z drugiej strony należące do przedstawicieli biznesu, którzy martwią się o swoje firmy. 1 czerwca Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna nie zanotowały ani jednego zgonu związanego z koronawirusem. Po długim weekendzie dane spływają jednak wolniej. Liczba zakażeń to wciąż ponad 3000, o ponad 600 więcej niż tydzień temu.

Litwa łagodzi kolejne ograniczenia epidemiczne. Od 1 czerwca lokale gastronomiczne, które dysponują własnymi ogródkami mogą być czynne do północy. To o dwie godziny dłużej niż w maju. Działalność mogą wznowić kluby nocne, jednak otwarte mogą być od godz. 7 rano do północy. Odwiedzać je mogą jedynie osoby posiadające tak zwany covidowy “paszport możliwości”. Jest to wirtualny dokument działający jedynie na Litwie. Mogą go otrzymać ozdrowieńcy, osoby zaszczepione oraz wszyscy, którzy mają negatywny wynik testu. Zmieniły się też limity osób, które mogą brać udział w wydarzeniach publicznych. W imprezach organizowanych na świeżym powietrzu przewidziano nieograniczoną liczbę uczestników. Z kolei w zamkniętych pomieszczeniach, podczas prywatnych spotkań, może spotykać się maksymalnie do 10 osób. Od wczoraj na Litwie na szczepienia mogą się rejestrować wszyscy powyżej 16. roku życia. Liczba zakażeń znacząco się zmniejszyła, ostatniej doby stwierdzono 375 zachorowań. Współczynnik na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni to 282 przypadki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzień Dziecka w Przedszkolu nr 2 i 3 w Świdniku
Następny artykułZawiadomienie NIK ws. Kaczyńskiego. Müller: jestem zaskoczony, że taką obronę wybrał Banaś