Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 652 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowały kolejne 43 osoby.
Mamy 652 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: lubelskiego (86), mazowieckiego (86), podkarpackiego (60), małopolskiego (56), zachodniopomorskiego (54), dolnośląskiego (48), podlaskiego (47), łódzkiego (43), pomorskiego (37), śląskiego (34),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 17, 2021
wielopolskiego (30), kujawsko-pomorskiego (21), warmińsko-mazurskiego (20), lubuskiego (10), opolskiego (10), świętokrzyskiego (5).
5 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 17, 2021
Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 6 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem 2 896 599/75 473 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 17, 2021
-
W szpitalach leży 911 pacjentów covidowych – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. To o 30 więcej niż wczoraj. 101 pacjentów jest podłączonych pod respiratory – czyli o 6 więcej niż wczoraj.
-
W Polsce kwarantanną jest objętych 82 237 osób, czyli o ponad 2800 więcej niż wczoraj.
-
Do tej pory w naszym kraju wyzdrowiało 2 miliony 658 tysięcy 812 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/PlMzakYmU2
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 17, 2021
Koronawirus w Polsce
Według najnowszych rządowych danych w Polsce w pełni zaszczepionych jest 19 mln 167 tys. osób – otrzymały one dwie dawki preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson. Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 wynosi 36 mln 841 tys. 191.
Łącznie do Polski dostarczono 53 mln 910 tys. 230 dawek szczepionki, z czego do punktów trafiło 38 mln 488 tys. 580 dawek. Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 391 290 dawek. Zgłoszono 15 232 niepożądane odczyny poszczepienne, w większości łagodne.
Rada Medyczna przy premierze podjęła decyzję o zarekomendowaniu podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 osobom powyżej 60 roku życia, pacjentom z chorobami przewlekłymi oraz personelowi medycznemu. Poinformował o tym w czwartek członek tego gremium dr Konstanty Szułdrzyński. Temat ten był także przedmiotem czwartkowych rozmów przedstawicieli Rady Medycznej z premierem Mateuszem Morawieckim. – Jesteśmy w tej kwestii zgodni, co znalazło wyraz w naszym stanowisku. W zasadzie dogrywane są tylko ostatnie szczegóły. Tak, aby szczegółowo opisać katalog schorzeń przewlekłych, które mają być podstawą do podawania trzeciej dawki. Najpewniej będzie to grupa wszystkich osób, które szczepione były na początku roku w tzw. pierwszej grupie – podkreślił Szułdrzyński.
Premier wysłuchał także pomysłów przedstawicieli rady na kolejne sposoby zachęcania do szczepień tych, którzy nadal nie są przekonani. – Cały czas nad tym pracujemy. Już wyraźnie widać, że tempo przyrostu nowych zakażeń jest najwyższe w tych województwach, które są gorzej zaszczepione. I tak niestety będzie – ocenił ekspert. Jak wskazał, “być może pojawią się w kolejnych miesiącach pewne ograniczenia związane z imprezami masowymi”. – Być może w restauracjach trzeba będzie rozsunąć stoliki. Przede wszystkim jednak w Polsce już ok. 20 milionów ludzi jest zaszczepionych, więc możliwe obostrzenia – co dość racjonalne – nie powinny już dotyczyć tej ogromnej grupy ludzi – ocenił Szułdrzyński.
Czwarta fala pandemii nie dotarła jeszcze do szkół. 99,9 proc. uczniów uczy się w trybie stacjonarnym – powiedział w piątek Przemysław Czarnek, szef MEiN. Zaznaczył, że “to nie liczba zakażeń dziennych, ale hospitalizacji i wydolność służby zdrowia” będą decydowały o przechodzeniu w tryb zdalny. Minister edukacji i nauki pytany na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia o sytuację w szkołach w kontekście coraz większej liczby dziennych przypadków zakażeń koronawirusem zapewnił, że jest w codziennym kontakcie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, z jego służbami, z kierującym Głównym Inspektoratem Sanitarnym Krzysztofem Saczką, a także z kuratorami, którzy są z kolei w kontakcie z dyrektorami szkół. – Zbieramy codziennie informacje na temat tego, co się dzieje w szkołach. Chcę zapewnić, że w szkołach ta czwarta fala pandemii jeszcze nie trafiła. 99,9 proc. uczniów uczy się w trybie stacjonarnym. Zaledwie 7 placówek na ponad 20 tysięcy działa w trybie zdalnym. W kilkudziesięciu przypadkach mamy do czynienia z hybrydą, czyli sytuacją, w której poszczególne klasy zostały wysłane na kwarantannę i na naukę zdalną z uwagi na ognisko zakaźne, ale to dot. 0,1 proc. uczniów – podkreślił.
Minister przypomniał, że “w szkołach uczy się 4 mln 600 tys. dzieci, a zatem w ruchu około oświatowym, patrząc na wszystkich, którzy w tym ruchu około oświatowym się znajdują, to jest od kilku do kilkunastu mln osób dziennie, wtedy rzeczywiście w celu przerwania kontaktów społecznych i powstrzymania transmisji koronawirusa trzeba by było podejmować taką decyzję. – To nie liczba zakażeń dziennych, ale liczba hospitalizacji i wydolność służby zdrowia jest tutaj rzeczywiście czynnikiem decydującym – zaznaczył.
Koronawirus na świecie
W Belgii w ostatnim tygodniu w ciągu doby potwierdzano około dwóch tysięcy przypadków COVID-19. To 2-procentowy wzrost. Podobnie jest z liczbą hospitalizacji. Od kilku dni jest obserwowany jej wzrost. Obecnie w szpitalach jest 701 pacjentów z koronawirusem, z czego 220 osób na oddziałach intensywnej terapii. Premierzy i ministrowie rządów – federalnego i regionalnych – mają dziś ustalić program działań. Wcześniej planowano otwarcie od 1 października klubów nocnych. Pytanie, czy w związku z sytuacją epidemiczną ten plan zostanie dotrzymany. Ponadto władze regionalne i federalne mają ustalić czy zniesiony zostanie w niektórych miejscach obowiązek noszenia masek. Na stole jest także propozycja, aby belgijski certyfikat covidowy był obowiązkowy w sklepach. Chodzi o dokumenty zaświadczające o szczepieniu, testach, czy przebytym zakażeniu. Na ich wprowadzenie od przyszłego miesiąca zdecydowała się na razie Bruksela. Będą one wymagane w restauracjach, kawiarniach, klubach sportowych, kinach i teatrach.
Minionej doby na Ukrainie wykryto ok. 6,6 tys. zakażeń koronawirusem i zmarło 99 zainfekowanych osób – podaje w piątek ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. To najwyższy dzienny bilans potwierdzonych przypadków od połowy maja. Najwięcej przypadków wykryto w obwodzie charkowskim i lwowskim. Od początku pandemii w kraju zarejestrowano 2 338 164 infekcji i 54 750 zgonów. Liczba w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 przekroczyła 5 mln. Ukrainę zamieszkuje ok. 41 mln ludzi.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS