A A+ A++

Dziś mija 65. rocznica utworzenia Ojcowskiego Parku Narodowego – najmniejszego z polskich parków narodowych.

W XIX region doliny Prądnika był poddawany rabunkowej gospodarce niemieckich kupców z Wrocławia, którzy byli właścicielami tamtejszych gruntów. Rabunkowo wycinali oni lasy, rozkopywali jaskinie dla pozyskania nawozów i obłamywali w nich nacieki. Takie postępowanie wywoływało oburzenie lokalnego społeczeństwa, które dostrzegało walory miejsca. Miejscowy ziemianin Jan Zawisza, który był archeologiem-amatorem, zaczął wykupowanie gruntów od Niemców. Kontynuował to następny właściciel pobliskiego majątku ziemskiego, Ludwik Krasiński. Z kolei specjalna spółka akcyjna powstała z inicjatywy pisarza Adolfa Dygasińskiego wykupiła znajdujący się tam zamek Pieskową Skałę. Te wszystkie działania pozwoliły zatrzymać degradację terenu i przygotować grunt pod jego ochronę.

Pod koniec XIX wieku zostało przez Stanisława Czarnowskiego założone Muzeum Regionalne w Ojcowie.

W czasach II RP profesor Władysław Szafer, który był pełnomocnikiem ministra oświaty ds. ochrony przyrody, zainteresował się także doliną Prądnika. W 1924 z jego inspiracji w czasopiśmie „Ochrona Przyrody” opublikowana została monografia naukowa tego rejonu. Profesor Szafer przez wiele lat zabiegał o sformalizowanie ochrony przyrody. Pierwsze polskie parki narodowe powstały w latach 30. XX wieku. Ojcowski Park Narodowy utworzony został rozporządzeniem Rady Ministrów 14 I 1956 roku jako szósty z kolei park narodowy w Polsce. Pierwotnie obejmował 1570,59 ha, potem jego powierzchnia została powiększona do 2145,62 ha. Mimo tego był i nadal jest najmniejszym z wszystkich polskich parków narodowych. W 1997 r. przeprowadzono niewielką korektę jego powierzchni.

Ojcowski Park Narodowy (OPN) znajduje się na terenie czterech gmin: Skała (56,98% powierzchni OPN), Jerzmanowice-Przeginia (13,99%), Wielka Wieś (5,34%) i Sułoszowa (23,69%). Wszystkie te gminy znajdują się w powiecie krakowskim.

W sensie geograficznym OPN znajduje się na Wyżynie Olkuskiej, która jest częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej zwanej też Jurą Krakowsko-Częstochowską.

OPN sławny jest z znajdujących się na jego obszarze jurajskich skał wapiennych, które mają często niezwykłe kształty. Dlatego nadawano im nazwy: Brama Krakowska, Igła Deotymy, Maczuga Herkulesa, Rękawica i inne. Znane są też jaskinie na czele z Jaskinią Ciemną i Jaskinią Łokietka.

Ojcowski Park Narodowy ma bogatą florę składającą się z około 1000 gatunków roślin, w tym 84 prawnie chronionych (m. in. ostnica Jana i aster gawędka). Pod względem liczebności gatunków roślin w Polsce przewyższają OPN jedynie Tatry i Pieniny.

Bogata jest także fauna parku. Występuje w nim około 11 tysięcy gatunków zwierząt. Najbardziej charakterystyczne są nietoperze. Z tego powodu to właśnie nietoperza umieszczono w logo parku. Spośród 25 gatunków występujących w Polsce aż 17 występuje w OPN, m. in. podkowiec mały i nocek duży.

Z historii okolice Ojcowa znane są jako miejsce ukrywania się Władysława Łokietka. Do dziś jedna z jaskiń, w której miał się według legendy ukrywać, nosi nazwę Jaskini Łokietka.

W Ojcowskim Parku Narodowym są 4 ścieżki dydaktyczne: „Jaskinia Ciemna-Góra Okopy”, „Chełmowa Góra”, „Dolina Sąspowska” oraz ścieżka dydaktyczna przy Centrum Edukacyjno-Muzealnym. Obecnie znajduje się ono w hotelu „Pod Łokietkiem”. Obecną ekspozycję, której koncepcję przygotowano w 2001 roku, można oglądać od roku 2010.

Jeśli chodzi o zabytki, na terenie parku znajdują się ruiny zamku w Ojcowie, wspomniany zamek Pieskowa Skała, kaplica „Na wodzie” w Ojcowie, pustelnia bł. Salomei w Grodzisku oraz kościół w tejże miejscowości.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzczepionka na koronawirusa dla łódzkich seniorów. Kiedy, gdzie i jak się zapisać? Wyjaśniamy
Następny artykułKorea Północna zapowiada dalsze zbrojenia nuklearne. Kim Dzong Un z nowym stanowiskiem