A A+ A++

Istnieje kilka niezawodnych metod w zwiększaniu liczby obserwujących na Instagramie. Dziś trochę więcej o jednej z nich, czyli jak przeprowadzić konkurs na Instagramie.

Prezenty na Instagramie tworzą interakcje z obecnymi odbiorcami, jednocześnie przyciągając nowych. Konkursy są sprawdzonym sposobem na zwiększenie zaangażowania w sposób, którego algorytm Instagrama nie może nie zauważyć.

Krok 1: określ swoje cele

Zanim rozpoczniesz prace nad stworzeniem konkursu, musisz zdecydować, jaki jest Twój cel. Najczęściej obierane cele to:

– dotarcie do nowych obserwatorów,
– promocja produktu mająca na celu zwiększenie sprzedaży,
– zwrócenie uwagi na akcję z partnerem.

Zaangażowanie jest istotne – jednak przydaje się tylko wtedy, kiedy wiesz, co z nim zrobić. Pamiętaj, że najważniejsze jest przyciągnięcie jak największej liczby klientów do Twojej marki. Polubienia i komentarze są ważne, ale nie znaczą wiele, kiedy nie zamieniasz ich w płacących klientów.

Krok 2: Wybierz nagrodę

Pamiętaj: rodzaj nagrody ma znaczenie! Kiedy obrałeś już istotne dla Twojej marki cele, dobierz nagrodę, która łączy się z jej charakterem. Rozdawanie byle jakiej nagrody zaowocuje wyłącznie zebraniem leadów niskiej jakości, które nie przyczynią się do zwrotu inwestycji z konkursu. Jeśli brakuje Ci pomysłu na nagrodę, możesz zaoferować uczestnikom bon do Twojego sklepu – dzięki temu nie ograniczasz ich do pojedynczego produktu i dajesz zwycięzcom możliwość wyboru.

Krok 3: Wybierz rodzaj konkursu

Jest kilka podstawowych rodzajów konkursów instagramowych, które różnią się poziomem zaangażowania i możliwością sprawdzenia tego, jak użytkownicy wykonali zadania. Często też spotyka się konkursy łączące w sobie różne rodzaje aktywności. Poznajcie 4 najpopularniejsze modele:

Polub, by wziąć udział

Mechanizm tego konkursu jest bardzo prosty – wymaga od uczestników polubienia konkretnego profilu lub zdjęcia, a potem jedna z osób, które spełniły to zadanie zostaje ogłoszona zwycięzcą. Największą zaletą tego rodzaju konkursu jest wysokie zaangażowanie spowodowane bardzo niskim progiem wejścia. Dzięki niemu zwiększy się też organiczny zasięg posta.
Największe wady konkursu: przede wszystkim jest w naszym kraju nielegalny. Za zorganizowanie loterii bez odpowiednich zezwoleń grożą wysokie kary – zarówno dla organizatora, jak i zwycięzcy.
Abstrahując od tego, osoby biorące udział w takim konkursie robią to mechanicznie, nie zwracając uwagi na to, czym jest, czy co sobą reprezentuje marka. Taki konkurs nie dostarcza też żadnych informacji, poza nazwami użytkowników – trudno pozostać w kontakcie z uczestnikami po zakończeniu konkursu.

Skomentuj, by wziąć udział

Konkurs działa na podobnej zasadzie do poprzedniego. Tym razem należy zostawić pod zdjęciem komentarz z odpowiedzią na pytanie konkursowe oraz często oznaczyć znajomych. Zdecydowanie lepiej wybrać ten rodzaj konkursu – wybór na podstawie komentarza nie budzi żadnych legalnych wątpliwości, a również nie wymaga od uczestników wiele pracy i generuje wysokie zaangażowanie. Jednak znów – nie da się na tej podstawie zebrać znaczących leadów.

Repostuj, by wziąć udział

Wystarczy poprosić uczestników o zrobienie repostu zdjęcia Twojej marki na swoim Instagramie oraz dodanie konkretnego hashtagu. Twoje treści udostępnione przez użytkowników zostaną zobaczone przez ich followersów, co od razu zwiększy ich zasięg. Taki konkurs na pewno dobrze wpłynie na rozpoznawalność Twojej marki i dotarcie do nowych potencjalnych klientów, jednak najprawdopodobniej nie pomoże w sprzedaży.

Zrób zdjęcie, by wziąć udział

Ten konkurs jest z jednej strony najbardziej skomplikowany, ale z drugiej gwarantuje najwięcej korzyści. Możesz rozegrać go na 2 sposoby – albo dobierając unikalny hashtag dla Twojej akcji, albo Tworząc landing page. Przy pierwszym sposobie zadaniem użytkownika jest zrobienie zdjęcia i oznaczenie go hashtagiem konkursowym. W drugiej opcji uczestnik musi wypełnić formularz i załączyć zdjęcie ze swojego Instagrama. Na landing page’u zdjęcia pokażą się w formie galerii, gdzie inni użytkownicy mogą głosować na zdjęcia lub komentować je. W tej sytuacji – ze względu na wysoki próg wejścia – nagroda musi być wyjątkowo atrakcyjna, a zadanie wystarczająco proste, by jak najwięcej osób chciało je wykonać.

Krok 4: stwórz hashtag

Kiedy już zdecydowałeś się na rodzaj konkursu, czas na stworzenie hashtaga. Dzięki niemu wszystkie zdjęcia dotyczące konkursu będą łatwe do zlokalizowania.
Pamiętaj o trzech najważniejszych rzeczach:
Hashtag musi łączyć się bezpośrednio z Twoim konkursem, by móc łatwo go odróżnić od pozostałych, których używasz. Niech będzie zapamiętywalny!
Musi być krótki – niezależnie od rodzaju konkursu, hashtag musi być krótki – w przeciwnym razie uczestnicy mogą pomylić się wpisując go, przez co zostaną wykluczeni z konkursu.
Niech będzie unikalny – hashtag, którego ktoś już używał (lub wciąż używa) sprawi, że Twój konkurs zniknie w gąszczu innych postów.

Więcej o hastagach na Instagrami znajdziesz pod linkiem: hastagi na Instagramie

Krok 5: start i promocja

Kiedy Twój konkurs wystartuje, pamiętaj, by powiadomić o nim Twoją bazę użytkowników za pomocą postów we wszystkich mediach społecznościowych marki oraz w newsletterze i przypominać o konkursie w trakcie jego trwania!

Krok 6: wybranie i ogłoszenie zwycięzcy

Losowanie: jak już wspominaliśmy wcześniej, w naszym kraju losowanie bez odpowiednich zezwoleń nie jest legalne i może skutkować sankcjami zarówno dla organizatora, jak i zwycięzcy.

Jury: to najbardziej sprawiedliwa metoda wyłonienia zwycięzcy. Wybierz kilka osób ze swojej firmy i poproś je o opinię.

Głosowanie: głosowanie mimo że może zwiększyć zaangażowanie w konkurs i przyciągnąć do niego więcej osób, niestety niesie za sobą możliwość oszustwa. Jeśli decydujesz się na taką metodę rozwiązania konkursu – miej pewność, że będziesz monitorować sposób zdobywania głosów.

Ogłoszenie zwycięzcy: kiedy już wybierzesz zwycięzcę, ogłoś to! Na pewno oznacz go na instagramie przy pomocy @, wyróżnij też innych uczestników wartych wspomnienia. Nie zapomnij, by poprosić zwycięzcę o zamieszczenie zdjęcia z nagrodą, a potem podziel się tym zdjęciem ze swoimi followersami!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd 17 września 2022 r. kierowców czekają kolejne zmiany w przepisach
Następny artykułME w kajakarstwie. Głazunow i Barniak ze srebrnym medalem w C2 500 m.