Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce ponad 5 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 355 osób. W ciągu doby na COVID-19 zmarły 152 osoby.
W ciągu ostatniej doby potwierdzono 5 178 nowych zakażeń koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia. Od wczoraj zmarło 196 zakażonych osób, a wyzdrowiały 4 773 osoby. Z powodu COVID-19 zmarły 44 osoby, natomiast 152 zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Od wczoraj wykonano ponad 46 tysięcy testów na obecność wirusa.
Najwięcej nowych zakażeń wykryto w województwach: mazowieckim, warmińsko-mazurskim i pomorskim, a najmniej w województwie opolskim. 136 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Od początku epidemii w Polsce potwierdzono prawie 1 597 000 zakażeń koronawirusem. W sumie zmarło ponad 41 tysięcy zakażonych osób, a wyzdrowiało ponad 1 milion 352 tysiące osób.
Ministerstwo Zdrowia informuje, że z powodu koronawirusa w szpitalach jest 12 318 osób. Z respiratorów korzysta 1274 pacjentów. Według danych resortu, opublikowanych na Twitterze, dla pacjentów przygotowanych jest 26 595 łóżek i 2646 respiratorów. 139 469 osób jest objętych kwarantanną. Ministerstwo podaje też, że od początku pandemii wyzdrowiało w Polsce 1 352 443 zakażonych.
Mamy 5 178 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (824), warmińsko-mazurskiego (616), pomorskiego (404), kujawsko-pomorskiego (384), wielkopolskiego (379), łódzkiego (355), śląskiego (342), podkarpackiego (279),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 16, 2021
dolnośląskiego (258), lubelskiego (254), zachodniopomorskiego (245), małopolskiego (224), podlaskiego (198), lubuskiego (158), świętokrzyskiego (73), opolskiego (49). 136 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 16, 2021
Z powodu COVID-19 zmarły 44 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 152 osoby.
Liczba zakażonych koronawirusem: 1 596 673/41 028 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 16, 2021
Odwrócenie tendencji staje się faktem. Dzisiejszy wynik – 5178 nowych zakażeń – jest o ponad 1 tys większy niż tydzień temu. Trend dla tygodniowej stopy wzrostu (średnia ruchoma 7-dniowa) po raz pierwszy od połowy listopada (pomijając anomalie postświąteczną) jest dodatni. pic.twitter.com/rTpZqGWtGB
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) February 16, 2021
Koronawirus w Polsce
W przyszłym tygodniu rząd podejmie decyzję w sprawie obostrzeń epidemicznych, które będą obowiązywały od 1 marca – poinformował rzecznik rządu Piotr Muller w TVP 1. Zapytany o możliwy kierunek dalszych decyzji, minister Muller powiedział, że rząd rozważa różne scenariusze.
Minister wskazał, że sukcesem będzie utrzymanie obecnego poziomu obostrzeń. Dodał, że możliwe jest także nieznaczne poluzowanie dotychczasowych zasad. Zastrzegł jednocześnie, że brana jest pod uwagę możliwość zaostrzenia obostrzeń. Powiedział, że zachowanie części osób, które lekceważą przepisy, sprawia, że taki wariant musi być uwzględniony przez rząd. Powiedział też, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadała i wskazał, że będzie ona zależała od danych epidemicznych z końca tego tygodnia.
Obecne przepisy obowiązują do końca lutego. Do tego czasu otwarte są między innymi: hotele, stoki narciarskie, baseny oraz instytucje kultury: kina, teatry i muzea. Zamknięte natomiast pozostają nadal restauracje i siłownie.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/4EYVXLltPZ
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 16, 2021
Koronawirus na świecie
Francuskie ministerstwo kultury zorganizuje eksperymentalne koncerty z testami na COVID-19. Władze chcą sprawdzić, w jakich warunkach jest możliwe wznowienie niektórych imprez masowych. We Francji organizowanie takich wydarzeń jest zakazane od połowy marca 2020 roku. Francuskie władze przewidziały dwa koncerty z testami na COVID-19. Występy odbędą się w drugiej połowie marca w Paryżu i w Marsylii. W stolicy zostanie zorganizowany koncert na stojąco w sali AccorHotels Arena mogącej pomieścić 5 tysięcy osób. W Marsylii natomiast przewidziano wydarzenie dla tysiąca uczestników na siedząco z możliwością wstania podczas występu. Przed wejściem na widownię publiczność będzie poddawana testom na COVID-19. Osoby z pozytywnym wynikiem będą mogły wziąć udział w koncercie. Po zakończeniu występu, wszyscy uczestnicy będą musieli poddać się drugiemu testowi. Władze chcą w ten sposób przeanalizować transmisję wirusa podczas masowych imprez i przygotować specjalny protokół sanitarny dla organizatorów wydarzeń kulturalnych. Francuska minister kultury Roselyne Bachelot stwierdziła, że istnieje szansa na wznowienie imprez na siedząco, podczas których łatwiej jest ograniczyć transmisję wirusa.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
W Czechach ponownie obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd wprowadził go bezpośrednio po zakończeniu poprzedniego stanu wyjątkowego, na którego przedłużenie nie zgodzili się posłowie. Część polityków zarzuca władzom działanie sprzeczne z konstytucją i podważanie decyzji parlamentu. Izba Poselska zagłosowała w czwartek przeciwko rządowemu wnioskowi, który zakładał przedłużenie stanu wyjątkowego o 30 dni. Oznaczało to wygaśnięcie kluczowych restrykcji sanitarnych po 14 lutego. Rząd ogłosił jednak ponowne wprowadzenie stanu wyjątkowego na wniosek władz samorządowych. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał 14 dni, przy czym premier Andrej Babisz zapowiedział wniosek do parlamentu o jego przedłużenie. “Gdyby nie doszło do przedłużenia stanu wyjątkowego, nastałby totalny chaos i doszłoby do zapaści czeskiej służby zdrowia. Stan wyjątkowy jest jedynym narzędziem pozwalającym rządowi walczyć z COVID-19” – przekonywał premier. Przewodniczący czeskiego Senatu Milosz Vystrczil w liście otwartym do rządu stwierdził, że wprowadzenie stanu wyjątkowego bezpośrednio po decyzji posłów o jego nieprzedłużeniu jest niezgodne z konstytucją. Podobnego zdania jest część konstytucjonalistów. Nowy stan wyjątkowy w Czechach utrzymuje większość obowiązujących dotychczas obostrzeń. Od dziś w normalnych godzinach mogą pracować urzędy, a w bibliotekach mogą być wydawane książki.
Litwa łagodzi niektóre ograniczenia związane z lockdownem. Do pracy mogą wrócić m.in. fryzjerzy oraz kosmetyczki. Na Litwie od dzisiaj mogą być otwarte sklepy z artykułami przemysłowymi, których powierzchnia nie przekracza 300 metrów kwadratowych i posiadają bezpośrednie wejście z zewnątrz budynku. Salony fryzjerskie oraz piękności muszą zapewnić 20 metrów kwadratowych na klienta. Utrzymane są inne ograniczenia, w tym zakaz zgromadzeń czy przemieszczania się pomiędzy rejonami kraju. Wiadomo też, że w tym roku nie odbędzie się najbardziej znany wileński jarmark czyli Kaziuki, które planowane były na początek marca. Na Litwę w dalszym ciągu nie można też swobodnie wjechać, gdyż wymagane jest posiadanie negatywnego wyniku testu na Covid-19, który trzeba wykonać nie później niż 48 godzin przed przybyciem. Posiadanie dokumentu nie zwalnia jednak z obowiązku przebycia kwarantanny. Zasada ta nie obowiązuje osób przejeżdżających tranzytem przez Litwę oraz m.in. kierowców ciężarówek. W ubiegłym tygodniu litewskie władze zatwierdziły kolejne scenariusze łagodzenia restrykcji. Ostatni z nich przewiduje, że powrót do normalności nastąpi, jeśli będzie notowanych mniej niż 25 przypadków zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców. Obecnie liczba ta jest ponad dziesięciokrotnie wyższa. Wczoraj na Litwie odnotowano 375 nowych zakażeń koronawirusem. Od wybuchu pandemii zachorowało ponad 190 tysięcy osób.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS