A A+ A++

Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mogą wnioskować o przyznanie świadczenia uzupełniającego, zwanego potocznie 500 plus dla niepełnosprawnych i seniorów. Aby otrzymać pomoc finansową, należy spełniać szereg warunków – m.in. trzeba być osobą pełnoletnią. 

Dla kogo?

O ten rodzaj 500 plus mogą starać się osoby pełnoletnie, niezdolne do samodzielnej egzystencji. Niezdolność może zostać poparta orzeczeniem o niepełnosprawności lub o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Osoba starająca się o świadczenie może pobierać emeryturę lub rentę, ale ich łączna wartość nie może przekroczyć 1896,13 złotych.

Ile wynosi wsparcie? 

Jeżeli osoba uprawniona do świadczenia pobiera emeryturę lub rentę, ale jej wysokość nie przekracza 1896,13 złotych, wówczas otrzyma pełne 500 złotych. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeżeli wcześniej wspomniany próg zostanie przekroczony – wówczas wysokość świadczenia zostanie pomniejszona o różnicę między 1896,13 a kwotą przysługujących środków.

Jak otrzymać świadczenie?

Aby zyskać prawo do świadczenia, należy wypełnić wniosek i dołączyć do niego dokument świadczący o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Dokumenty można składać osobiście w ZUS, listownie na adres właściwego ze względu na miejsce zamieszkania oddziału oraz przez PUE ZUS.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZAWODY KAWALERYJSKIE W WOLI GUŁOWSKIEJ
Następny artykułList otwarty w sprawie wyników budżetu obywatelskiego [ Społeczeństwo ]