A A+ A++

2021-07-24 06:00

publikacja
2021-07-24 06:00

500+ na wynagrodzeniu, NBP gromadzi złoto i Polacy na zakupach [Wykresy tygodnia]
fot. Pintau Studio / / Shutterstock

Kończąc kolejny tydzień 2021 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

Czerwcowe dane z polskiego rynku pracy pokazały szybszy od oczekiwań wzrost wynagrodzeń oraz zatrudnienia. Przeciętna płaca w przedsiębiorstwach jest o ponad 500 zł wyższa niż rok temu.

Najwięcej oddanych mieszkań w historii, najwięcej wydanych pozwoleń na budowę oraz najgorętsze pierwsze sześć miesięcy roku na placach budów – tak wygląda obraz mieszkaniówki, gdy spojrzymy przez pryzmat danych Głównego Urzędu Statystycznego.

fot. Bankier.pl / 

Po majowym powrocie na rynek NBP zwiększył zasoby złota także w czerwcu. Z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że dokupiono 40 tys. uncji.

Bankier.pl

Stopa bezrobocia w czerwcu 2021 r. wyniosła 5,9 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy jest już niższa niż 12 miesięcy wcześniej.

W 21 spośród 27 krajów Unii Europejskiej obowiązuje płaca minimalna. Najwyższa jest w Luksemburgu, a najniższa – w Bułgarii. Pod względem nominalnym Polska sytuuje się w drugiej połowie stawki, ale uwzględniając siłę nabywczą pieniądza, jesteśmy w rankingu wyżej – wynika z danych Eurostatu. Natomiast relacja pensji minimalnej do średniej pensji należy w Polsce do najwyższych w UE. 

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

W czerwcu 2021 r. dynamika sprzedaży detalicznej ponownie była wysoka i przebiła oczekiwania ekonomistów. Nadal spada natomiast udział sprzedaży przez internet.

Na razie inwestycje rozgrzewają społeczeństwo bardziej niż konsumpcja. Ta część społeczeństwa, która zakumulowała w minionym roku spore aktywa finansowe z powodu przytłumionych wydatków, zastanawia się, jak je zyskownie ulokować. Czy na horyzoncie kroi nam się bańka?

Puls Biznesu

Polskie drogi są jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli za 2020 r. Choć mniejszy ruch w pandemii obniżył liczbę wypadków, to były one bardziej tragiczne niż w poprzednich latach. Bezpieczeństwo na polskich drogach ma poprawić kij, a nie marchewka, czyli rządowy projekt podwyższenia stawek mandatów.

fot. NIK / 

Pandemia skłoniła wiele osób do przesiadki na rowery. Polska jest jednym z unijnych liderów produkcji tych pojazdów, choć na wspólnym rynku dominuje import z Azji.

Pekin przykręca śrubę deweloperom, starając się zredukować ryzyko destabilizacji krajowych finansów i schłodzić rozgrzany rynek nieruchomości. Szczególnie boleśnie odczuwa to najbardziej zadłużony z nich – Evergrande. Inwestorzy obawiają się, czy firma będzie w stanie pozyskać środki na spłatę zobowiązań.

Bloomberg

DU

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHiszpania. Wzrost zakażeń. Zmarł 5-latek
Następny artykułCzy gmina Rudnik zrobiła wszystko dla przedsiębiorców w dobie pandemii koronawirusa? Zdania są podzielone