A A+ A++

Ministerstwo Zdrowia zawarło porozumienie z UNICEF o kampanii edukacyjnej dotyczącej szczepień dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce. Otrzymało też szczepionki przeciwko polio i WZW A. Zdaniem resortu pozwoli to bezpiecznie budować zdrowie publiczne w Polsce.

Ministerstwo Zdrowia podpisało porozumienie o współpracy  z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci. Dotyczy przeprowadzenia w Polsce edukacyjnej kampanii proszczepiennej dla obywateli Ukrainy, przebywających w Polsce w następstwie rosyjskiej agresji oraz przekazania szczepionek z kalendarza szczepień obowiązkowych.

Dokumenty podpisali minister zdrowia, Adam Niedzielski oraz Rashed Mustafa Sarwar, Koordynator ds. Sytuacji Kryzysowych na rzecz Uchodźców w Polsce. 

– Razem z UNCEF będziemy wspólnie starali się pomagać dzieciom. Nasza współpraca skoncentruje się na dwóch obszarach. Pierwszym jest edukacja, a w jej ramach dotarcie z informacją o kalendarzu szczepień dla dzieci do 18 r.ż. Ma to pozwolić na pełnoprawne funkcjonowanie osób z Ukrainy w naszym społeczeństwie – mówił minister Adam Niedzielski.

Drugi obszar współpracy, to przekazanie Polsce przez UNICEF 50 tys. szczepionek przeciwko polio. Dotarły już do Polski i znajdują się w Łodzi. 

– Są nam bardzo potrzebne, bo co prawda choroba została już u nas wyeliminowana, ale pojawienie się uchodźców z Ukrainy sprawiło, że musimy te zasoby odtworzyć. Zostaliśmy też wsparci szczepionkami na WZW A. To uzupełnienie zapasów pozwala w sposób bezpieczny budować zdrowie publiczne w Polsce – zaznaczył minister zdrowia.

Podpisane porozumienie dotyczy co prawda wymienionych obszarów, ale przedstawiciel UNICEF zaznaczył, że są otwarci na jej rozszerzenie. Zapewnił też o pełnym wsparciu i gotowości do dalszych rozmów.

– To zaszczyt i przyjemność pracować z takimi partnerami w Polsce dla dobra osób, które znalazły się w trudnej sytuacji i musiały opuścić Ukrainę – powiedział koordynator ds. Sytuacji Kryzysowych na rzecz Uchodźców w Polsce Rashed Mustafa Sarwar. –  Nasza współpraca dotyczy tak naprawdę zarówno dzieci z Ukrainy jak i z Polski, bo wirus nie rozpoznaje narodowości.

Przedstawiciel UNICEF dodał, że organizacja działa na Ukrainie od 25 lat a poza nią w 190 krajach na całym świecie. Kampania edukacyjna dotycząca szczepień dla obywateli Ukrainy ruszy 1 lipca. 

Polecamy także:

Obawiają się, że zabraknie szczepionek

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
50 tys. szczepionek przeciwko polio trafiło z UNICEF do Polski. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzerwonokrzyskie spotkanie Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Pabianicach
Następny artykułPolicjanci odnaleźli zaginionego 92-latka