A A+ A++

Zakup mieszkania to zawsze ogromny wydatek finansowy sięgający kilkaset tysięcy złotych. Dlatego przed finalizacją umowy należy dokładnie zweryfikować sprzedawcę i samą nieruchomość. Zwłaszcza, że często wspomagamy się kredytem, a swoje wymarzone „własne M” kupujemy raz lub maksymalnie dwa razy w życiu.

Księga wieczysta

Niezależnie od tego, na jakim rynku jest to mieszkanie – wtórnym czy pierwotnym – warto sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości. Dowiemy się z niej, kto jest właścicielem mieszkania oraz czy na nieruchomości nie ciąży hipoteka, co jest kluczowe, żeby nie kupić zadłużonego lokalu mieszkalnego. W księdze wieczystej znajdziemy też informację, czy na nieruchomości nie ustanowiono jakiejś służebności, czy nikt z osób trzecich nie ma prawa do przebywania w lokalu i czy nie wszczęto żadnego postępowania egzekucyjnego. Jeśli tak się stało, wcale nie musimy rezygnować z mieszkania. Na pewno jednak możemy wykorzystać ten fakt przy negocjowaniu ceny nieruchomości.

Księga wieczysta w formie publicznego rejestru to również pomocne narzędzie przy weryfikacji mieszkania od dewelopera. Sprawdzimy, czy deweloper, na przykład budujący nowe mieszkania w Legnicy, Lublinie, Białymstoku, Warszawie itp. ma prawo do gruntu i otrzymał pozwolenie na budowę. Numer księgi wieczystej powinniśmy otrzymać od właściciela.

Krajowy Rejestr Sądowy

Poza księgą wieczystą, o ile jest to nowe mieszkanie deweloperskie, pomoże też KRS. W Krajowym Rejestrze Sądowym sprawdzimy, czy deweloper nie ma problemów finansowych i nie toczy się wobec niego postępowanie upadłościowe. Dodatkowo o samym deweloperze informacji możemy poszukać w Polskim Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Okolica

Okolica nabywanego mieszkania jest kluczowa dla komfortu życia domowników. Sprawdźmy przede wszystkim, czy osiedle jest samowystarczalne w punkty usługowe, sklepy, a być może nawet urzędy, posterunek policji czy zakład opieki zdrowotnej. Na pewno należy też zweryfikować, w jakiej odległości od mieszkania znajdują się przestanki komunikacji miejskiej.

Obowiązkowo sprawdźmy też plan zagospodarowania terenu. W ten sposób zweryfikujemy, jak będzie funkcjonowała okolica w perspektywie czasu.

Sąsiedzi

Na etapie zakupu mieszkania nie zawsze przywiązujemy wagę do sąsiadów, a szkoda, bo warto przynajmniej spróbować pozyskać informacje o współlokatorach w wybranym bloku czy niskiej zabudowie.

Przypomnijmy, że obecnie wielu z nas mieszkania nabywa w celach inwestycyjnych, następnie przeznaczając je pod wynajem. W takiej sytuacji oczywiście też musimy dokonać weryfikacji, choć w tym przypadku lokatorów.

Stan mieszkania

Im lepszy stan mieszania, tym niższe koszty remontów (rynek wtórny) czy miesięcznych kosztów utrzymania mieszkania (rynek wtórny i pierwotny). Oczywiście zazwyczaj nie mamy zastrzeżeń do mieszkań oddawanych przez deweloperów, jednak i tutaj należy je dokładnie obejrzeć przed odbiorem. Jeśli mamy jakieś zastrzeżenia, powinniśmy poinformować o nich sprzedawcę i poczekać, aż usunie on usterki.

W mieszkaniach z rynku wtórnego trzeba szczególnie dokładnie sprawdzić stan okien, drzwi, podłóg i instalacji elektrycznych. Nie zapomnijmy też o spisaniu liczników gazu, prądu i wody.

Oczywiście są to tylko niektóre kwestie, o jakich musimy pamiętać przy zakupie mieszkania. Mimo, iż wielokrotnie jest to trudne, najważniejsze, aby do zakupu nieruchomości podchodzić na chłodno, nawet jeśli cały proces miałby trwać nieco dłużej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStreaming na Xbox Game Pass pozwoli zagrać także w gry PC
Następny artykułŚcigali 37-latka ulicami Bielska-Białej. Mężczyzna uciekał audi, nie miał prawa jazdy