A A+ A++

Zespół Szkół imienia Marii Skłodowskiej-Curie obchodził jubileusz 40-lecia swego istnienia. Uroczystości zbiegły z Dniem Edukacji Narodowej i nadaniem sztandaru Szkole Podstawowej „U Skłodowskiej”.

Duma naszej gminy

Spotykamy się dziś w doniosłym dniu, by uczcić uroczystość 40-lecia istnienia ponadpodstawowej placówki oświatowej w naszej gminie – powiedział zaproszony na uroczystość burmistrz Marcin Majcher. – Przed czterdziestu laty z inicjatywy Cementowni Ożarów powstała Zasadnicza Szkoła Zawodowa kształcąca w zawodzie ślusarz-spawacz i elektromechanik.

Burmistrz Marcin Majcher przypomniał, że w latach 2016-2018 dzięki znaczącemu wsparciu środkami unijnymi placówka poddana została modernizacji. Zmodernizowano budynek szkoły i warsztatów szkolnych, budynek dydaktyczno-żywieniowy, segment sportowy. W ramach projektu zakupione zostały maszyny i urządzenia do warsztatów szkolnych oraz oprogramowanie do pracowni informatycznych. Szeroką gamę sukcesów zawdzięczamy troskliwej i ofiarnej pracy dyrektorów tej placówki, kierownikom warsztatów i nauczycielom. Dyrektorami tej placówki kolejno byli: Marian Duka, Marian Ćwintal, Krystyna Chajewska, Adam Pastuszka, Izabela Wilczyńska, Barbara Cymbalista, Mirosław Adamek a dziś placówce przewodzi pan dyrektor Marcin Stańczyk. Kierownikami warsztatów szkolnych byli: Józef Tyburczy, Stanisław Stolarczyk, Henryk Bilski, Krzysztof Kapsiak, Krzysztof Zygmunt, Franciszek Mazur.

Szkoła ta była i jest dumą naszej gminy – podkreślił burmistrz Marcin Majcher. – Absolwenci wspominają wspaniałą atmosferę panującą w tej placówce, wyróżniając często niezwykłą życzliwość jaką obdarzali ich nauczyciele, a w szczególności pan Wojciech Majcher, pan Janusz Sitarski i wieloletni dyrektor Mirosław Adamek. Karty historii będą pisane nadal. Życzę wam wielu sukcesów i osiągnięć, które podkreślają wkład nauczycieli, dyrekcji i zapał młodzieży.

Dobry moment do podsumowań

Dyrektor szkoły, radny Rady Miejskiej Marcin Stańczyk podziękował wszystkim nauczycielom i dyrektorom, którzy na przestrzeni 40 lat przyczynili się do rozwoju szkoły. Nie ukrywał, że “Skłodowską” można stawiać za wzór szkół, które podążają za zmieniającymi się czasami i potrzebami edukacyjnymi rynku pracy. Taki jubileusz to dobry moment do podsumowań, ale również podziękowań osobom i instytucjom za to, że zawsze wyciągają w naszą stronę pomocną dłoń. – Historia szkoły jest wpisana w losy miasta Ożarowa i powiatu opatowskiego, ma ścisły związek z budową i rozwojem cementowni, by dać kadrę dla nowego zakładu – powiedział dyrektor.

List od posła Andrzeja Kryja odczytał nauczyciel szkoły Wojciech Majcher. – 40 lat to czas na tyle długi, by przypomnieć piękną historię, to marka regionu. To powód do dumy. Wyrażam słowa uznania dla wszystkich dyrektorów i nauczycieli szkoły.

Z gratulacjami wystąpiła przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Kielcach, Zdzisława Wielguszewska. Starosta Tomasz Staniek i wicestarosta Małgorzata Jalowska mówili, że wybór szkoły ponadpodstawowej jest ważnym krokiem w rozwoju każdego człowieka. – To święto środowiska całego Ożarowa – podkreślali. – Ta szkoła jest w czołówce szkół technicznych regionu świętokrzyskiego.

Dyrektor CRH do spraw komunikacji zewnętrznej Marek Majcher w imieniu prezesa Janusza Miłucha odczytał list z okazji jubileuszu 40-lecia istnienia szkoły. – Jesteśmy dumni, że mieliśmy swój udział w rozwoju szkoły. Cieszy nas fakt, że uczniowie mogli zdobyć praktyczną wiedzę w naszym zakładzie.

Andrzej Gajek, członek Zarządu Powiatu Opatowskiego, przypomniał, że od 1981 r. pracował w szkole jako nauczyciel przedmiotów zawodowych przez cztery lata. Przekazał grawerton dyrektorowi. Bożena Kornacka, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Opatowskiego mówiła, że czuje się zaszczycona tym, że może uczestniczyć w obchodach nauczycielskiego święta. Dyrektorzy sąsiednich szkół ponadpodstawowych w powiecie opatowskim, Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie i Zespół Szkół nr 2, popularnego „Bartosza” w Opatowie pogratulowali dyrektorowi jubileuszu i podziękowali za współpracę.

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ożarowie, Halina Dragan przypomniała, że w szkole uczyli się najpierw tylko chłopcy, teraz i dziewczęta. To dobrze, bo patronem placówki jest kobieta, wybitna osoba w nauce światowej. Gratulacje placówce złożył Adam Młodożeniec, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Nagrody dla nauczycieli

Podczas jubileuszu świętowano także Dzień Edukacji Narodowej. Nagrody starosty opatowskiego otrzymali: nauczyciel szkoły, wychowawca wielu olimpijczyków, Wojciech Majcher i dyrektor Marcin Stańczyk. Grupa nauczycieli otrzymała nagrody dyrektora szkoły. Starosta przyznał też stypendium dla najlepszego ucznia, Marcina Głąba. Podziękowania otrzymały osoby wspierające szkołę, między innymi starosta Tomasz Staniek, wicestarosta Małgorzata Jalowska, Marzanna Musiał w imieniu Kamila Musiała, Ksawery i Józef Dąbrowscy, wykonawcy pomnika Marii Skłodowskiej-Curie.

Sztandar od burmistrza i przewodniczącej

Monika Kołodziej, dyrektor Szkoły Podstawowej „U Skłodowskiej” rozpoczęła uroczystość przekazania szkole sztandaru, znaku rozpoznawczego, symbolu wyznawanych wartości. Na sztandarze wypisano słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. – Celem naszym jest kształcenie młodych ludzi, którzy znają swoją ojczyznę, swoją małą ojczyznę – powiedziała. Ksiądz proboszcz kanonik Jan Ziętarski pobłogosławił sztandar szkoły. Dyrektor Monika Kołodziej otrzymała sztandar z rąk burmistrza Marcina Majchera i przewodniczącej Rady Miejskiej, Haliny Dragan. Podziękowała za wsparcie i pomoc. Burmistrz z racji nadzoru gminy nad placówką wręczył dyrektorowi dokument do uzyskania nagrody finansowej. – To są nasze dzieci, które kochamy wszystkie, otaczamy je serdecznością – podkreślił burmistrz. Dyrektor Monika Kołodziej i burmistrz Marcin Majcher wręczyli nagrody nauczycielom szkoły.

Część artystyczna, pomnik i ogród sensoryczny

Po oficjalnych uroczystościach odbyła się część artystyczna w wykonaniu młodzieży, odczytano wspomnienia absolwentów nadesłane na jubileusz szkoły.  Przed wejściem do szkoły został odsłonięty pomnik Marii Skłodowskiej-Curie oraz oddany ogród sensoryczny. Na zakończenie odbył się koncert muzyczny w budynku kościoła znajdującym się w Muzeum Wsi w Maruszowie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNieoficjalnie: Znany jest termin rekonstrukcji rządu. Jakie zmiany się szykują?
Następny artykułKaczyński: Walczymy twardo o spokój w kraju, ale także o niepodległość